Kávová sedlina nepatří do koše ani odpadu. Další využití nalezne na zahradě i v domácnosti

Káva je pro mnoho z nás ranní povzbuzovač do začátku dne. Napadlo vás někdy, že kávová sedlina není na vyhození? Že zbytky po kávě lze nějak zužitkovat? Ano, říká se, že z kávové sedliny se dá i věštit, kdy se podle obrazců z takzvaného lidově „lógru“ předpovídá budoucnost, jen asi málokdo z nás této metodě zrovna důvěřuje. My se zaměříme spíše na praktičtější věci v našem životě.

Vyčištění špíny

Máte doma na nádobí starou připáleninu a nevíte si s ní rady? Tak možná právě lógr vám pomůže tuto nečistotu zničit. Určitě to bude také ekologičtější řešení než používat chemické přípravky. Při letní sezóně můžete zkusit vyčistit kávovou sedlinou i váš gril.

Přírodní hnojivo

Sedlina obsahuje významné látky, které jsou potřeba pro příznivý růst rostlin. Najdeme v ní třeba dusík, fosfor a hořčík. Je vhodná zejména pro rostliny, které mají rády kyselou půdu. Můžeme ji přimíchat ke kořenům či rozmístit na povrchu.

Odpuzovač hmyzu

Také vám vadí otravný hmyz v letě či škodí vašim rostlinám? Stačí sedlinu nasypat, tam, kde se škůdci bojujete. Mimochodem, dobře působí i proti hrabání koček. Může tak ochraňovat i vaše domácí mazlíčky před jedovatostí rostlin. Co se týče hmyzu, tak odpudí zaručeně mravence, komáry a slimáky.

Cítíte nepříjemné pachy z ledničky?

Ano i v tomto může být lógr velice užitečný. Zbytky po kávě necháme pořádně vysušit a nasypeme je na určité místo do lednice – nejlépe do nádobky, zápach z lednice se začne pomaličku vytrácet. Ovšem nenechávejte kávovou sedlinu v ledničce příliš dlouho, mohla by uškodit tím, že pohltí vůni jiných potravin a již by vám nemusela vyhovovat jejich chuť. Dále je vhodná pro:

  • Pohlcení pachu z cigaret
  • Osvěžení vzduchu v autě
  • Zpříjemnění vůně ve vašem bytě

Na krásu

Kupujeme si spoustu přípravků na to, abychom vypadaly co možná nejlépe, ale už zapomínáme, že pro naši dokonalou vizáž nemusíme chodit do drogérie, ale postačí nám věci, které najdeme u sebe doma.

Bojujete stále s celulitidou? Už vás někdy napadlo místo různých drahých krémů, použít kávovou sedlinu? Za vyzkoušení to určitě stojí. Látka kofein je použita v mnoha přípravcích na celulitidu, takže proč by nemohl fungovat i obyčejný lógr? Kofein pomáhá zlepšovat lymfatický systém a odstraňuje škodlivé látky z těla. Nejlépe uděláte, když smícháme kávovou sedlinu s přiměřeným množstvím olivového oleje. Následně si tímto složením budete masírovat problematická místa. Abyste umocnili účinek kofeinu a oleje, zabalte si postižená místa potravinářskou fólií a nechte účinkovat minimálně 20 minut, poté opláchněte vlažnou vodou.

Kávové zbytky také můžete použít na ranní či večerní vyčistění obličeje. Spolehlivě vás zbaví odumřelých buněk a nečistot na vaší pleti. Pomůže vám také sjednotit barvu pokožky a zmírnit její drobné nedostatky, jako jsou pigmentové skvrny nebo jizvy.

Lógr dobře využijete i na vašich vlasech, a to hlavně na těch tmavých. Oživí jejich barvu, zvýší lesk a zmírní vypadávání vlasů.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]