Aloe vera je oblíbená pokojová rostlina, protože mimo to, že zdobí, dokáže i pomoci s mnoha zdravotními neduhy. Možná vypadá jako nenáročná pokojvka, což je do jisté míry pravda, ale i ona vyžaduje nějakou tu péči. My si dnes prozradíme, jak aloe vera pěstovat. Doma ji oceníte nejen jako krásnou a přírodní dekoraci, ale i pomocníka v případě popálenin či odřenin.
Má ráda teplo a světlo
Na pěstování není skutečně nějak náročná, ale aby se jí dařilo dobře, potřebuje dostatečný přísun denního světla – tedy slunečních paprsků. Je proto vhodné umístit květináč na jih, tam se kytce dostane jak světla, tak tepla. V létě můžete rostlinku umístit na zahradu, terasu nebo balkon. Ovšem mějte na paměti, že všeho moc škodí, intenzívní sluneční záření by mohlo kytku poškodit. Nenechávejte aloe na přímém slunci přes poledne, to je totiž sluneční záření nejintenzivnější. Co se teplot týče, obezřetní musíte být hlavně v zimním období, protože rostlina je tvořená převážně z vody (95%) a mráz by ji zahubil.
Zálivka a substrát
V mnohém se aloe vera podobá kaktusům, které moc vody nevyžadují. Během zimy stačí zalévat jednou až dvakrát za týden. V létě ji kvůli většímu odpařování vody díky sluníčka můžete dopřát krapet více vody, ale nepřehánějte to. Mezi zálivkami by měla hlína v květináči vždy vyschnout. Přelité rostlině by mohly začít uhnívat kořeny. Jelikož se jedná o sukulentní rostlinu, která pochází z pouštních oblastí, vyžaduje dobře propustný substrát. Vhodná je lehká hlinitá půda smíchaná s hrubozrným pískem.
Jak aloe zalévat?
Nejlépe uděláte, když ponoříte květináč jednou za čas na cca 10 minut do odstáté vody a necháte substrát vodu nasáknout. Hlavně pozor, aby se voda nedostala mezi listové růžice.
Množení aloe vera
Aloe vera se vám může množit i nedopatřením, protože zdravé rostlinky produkují „mláďata“. Pak stačí mrňouska opatrně vyrýpnout z hlíny a přesadit. Jinak si ji můžete samozřejmě množit sami, řízkováním. Nejlepší období je v létě.
Výživa vs. hnojení
Období vhodné pro hnojení je od konce dubna do září. To je období největší aktivity rostliny. V tomto období lze přidat speciální minerální hnojivo (hnojivo pro kaktusy a sukulenty) 1 x za 14 dní. Mimo toto období se rostlina nachází ve zpomaleném růstu a žádnou další pomoc stejně nepřijme.
Fotografie: Pixabay