Jednoduchý návod na přírodní hnojivo z banánové slupky, které dělá divy. Rostliny pokvetou jako nikdy předtím

Fotografie: Freepik

Vyzkoušejte tento jednoduchý návod na domácí hnojivo z banánových slupek, které probudí k životu každý rostlinný parapet a květinový záhonek.

K prosperitě a zdravému růstu všech rostlin je důležitá pravidelná starostlivost, ke které mimo zavlažování, přesazování a odstraňování starých a suchých částí neodmyslitelně patří také hnojení. To je velmi důležité jak pro pokojové i venkovní květiny, tak i pro plodiny. Díky hnojení totiž získává rostlina všechny potřebné živiny, díky kterým je schopná vytvořit pevný a bohatý základ a také vyživuje celou rostlinu při jejím růstu, tvorbě nových listů a kvetení. Proto by se hnojení nemělo zanedbat a podcenit.

Hnojení pomocí roztoku z banánových slupek

Jelikož je hnojení velmi důležitou součástí starostlivosti o každou rostlinku, musíme dbát také o správný výběr, případě výrobu hnojiva. To by mělo být především přírodní a bohaté na veškeré podstatné živiny a látky, které jsou pro rostliny nezbytné. Důležité je také u hnojení správné množství daného hnojiva. Malé množství by totiž nezabezpečilo potřebnou výživu a velké by naopak mohlo agresivně poškodit rostlinku například spálením kořenů.

Fotografie: Depositphotos

Pokud se tedy jedná o obsah živin, možná překvapivým prostředkem pro jejich získání mohou být banánové slupky, které většina lidí hodí jednoduše do odpadků a vůbec přitom netuší, o jejich dokonalých a velmi prospěšných vlastnostech pro rostlinky. Banánové slupky jsou totiž velmi bohaté na fosfor, draslík, minerální živiny a další látky a jsou tak velmi dobrou volbou při výrobě domácího hnojiva.

Jak na výrobu hnojiva

Celá výroba hnojiva je velmi jednoduchá a nenáročná, takže ji zvládne i úplný pěstitel začátečník. Stačit vám budou pouze banánové slupky, zavírací poháry například ze zavařenin a převařená voda. Když vše máte, stačí když vždy jednu dvě celé banánové slupky vložíte do poháru, zalijete převařenou vodou asi o 40 stupních, pořádně zavřete víko a necháte zhruba dva týdny odležet. Poté můžete roztok okamžitě použít, nebo podle celkového množství ještě naředit s vodou přibližně v poměru 2:1.

Fotografie: Depositphotos

Když máte hotovo, nanášejte rozprašovačem na rostlinu nebo toto hnojivo přidávejte do zálivky přibližně každé dva týdny. Další možností chytrého a užitečného využití banánových slupek je to, že tyto slupky nakrájené asi na poloviny zahrabete do půdy ke svým květům a rostlinám v záhonku nebo zahradě. Zakopávat nemusíte hluboko, stačit bude 2-3 cm do půdy.

Fotografie: Depositphotos

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]