Domácí pěstování citrusovníku: Oblíbené ovoce zvládne s trochou snahy vypěstovat každý

Fotografie: Juan Emilio Prades Bel / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Exotické ovoce, kterým je například mandarinka, si zvládneme vypěstovat i v domácích podmínkách. Je ale zapotřebí se držet několika jednoduchých zásad.

Mandarinkový strom je snem mnoha lidí, jeho pěstování ze semen plodů je ale velmi zdlouhavé a mnohdy neúspěšné. Pokud sáhneme po řízcích tohoto stromu, výsledek bude nejen rychlejší, ale také je zaručen úspěch. Mandarinky včetně jejich řízků jednoduše zakoupíme na trhu. Poté je již jejich rozmnožení poměrně jednoduché.

Je zapotřebí dodržet několik kroků, úspěch je ale zaručen

Podle webu Cpykami je prvním krokem, který je zapotřebí před roubováním udělat, zbavit větve parazitů. Jednoduše větve zastřihneme a ošetříme přípravkem proti sviluškám, který zakoupíme v každém hobby obchodě. Listy větví by neměly být suché, jen díky tomu můžeme s jistotou říct, že strom je živý. Jednotlivé větve nařežeme na menší a lístky z větví odstraníme.

Poté ve sklenici vody rozpustíme špičku lžičky s medem. Do vzniklého roztoku namočíme připravené větvičky a necháme roztok na teplém místě pracovat. Měli bychom se ale vyvarovat toho, aby byly větve umístěny na přímém slunečním světle. Pro roubování si potom vybereme strom podobné odrůdy, ideálně limetku, citron nebo pomeranč, a to takový, který je alespoň půl roku starý.

K roubování využijeme potravinářskou fólii

Pomocí ostrého břitu uděláme řez do vybrané rostliny a také řez do největšího pupenu, který se nachází na připravených řízcích mandarinky. Tyto dva kusy rostlin spojíme a rychle obalíme fólií. Podle webu Fruitmentor je pro tento krok zásadní, abychom se ani jedné části rostliny nedotkli rukou. Šance na úspěch se také přímo úměrné zvyšuje s rychlostí naší práce.

Mandarinky
Fotografie: Pexels

Rozmnožování orchidejí z odkvetlých stonků snadno a rychle. Zvládne to i začátečník

Fólii kolem rostliny utáhneme tak, aby nebyl možný průchod vzduchu. Nyní necháme rostlinu pracovat a za několik dní můžeme vidět, jestli se nám řízek uchytil, či nikoliv. Zkušení zahradníci ale varují, že mandarinku se povede úspěšně vypěstovat jen 50 % z nich. Nejedná se ale o jediný exotický plod, který si doma můžete vypěstovat. Nedávno jsme čtenářům deníku BydlímeÚtulně přiblížili návod na to, jak si v pohodlí domova vypěstovat citroník.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]