Vypěstujte si vlastní citrony z pohodlí domova. Na začátku stačí semínka, vymačkaný citron a okenní parapet

Fotografie: Depositphotos

Jestliže byste rádi žili více v souladu s přírodou, pokuste se omezit používání plastů. Například malý květináč lze vyrobit i z půlky citronu a můžete si v něm vypěstovat citroník.

Být šetrný k životnímu prostředí je to, na co mnoho lidí zapomíná, protože jiné způsoby se jim zdají jednodušší. Občas je však nutné přistoupit i na méně pohodlná řešení, s nimiž ale ušetříte přírodu a pomůžete jí. Jestliže si chcete pěstovat citroník, zasaďte si ho do slupky od vymačkaného citronu. Tento malý květináč je náhradou za plastový, a navíc se časem sám rozloží.

Citrony lidé využívají v domácnosti

Tyto plody jsou velice známé pro své skvělé účinky při úklidu nebo v momentě, kdy si chcete provonět domácnost. Z citrusové slupky si také můžete vyrobit úklidový prostředek, který funguje téměř stejně jako chemické přípravky z obchodu. Abyste nemuseli citrony kupovat v obchodě, vypěstujte si je doma v citrusové slupce.

Slupky od citronu nevyhazujte

Jakmile si vymačkáte citron do vody nebo k jiným účelům, slupku nikdy nevyhazuje. Buď ji můžete použít pro úklid, nebo si z ní udělejte domácí přírodní květináč. Pro jeho výrobu si vybírejte nejlépe větší plody. Velký citron rozkrojte napůl a vymačkejte z něj šťávu. Z každé půlky poté polévkovou lžící vyjměte zbytky dužiny a do dna udělejte menší otvor, aby mohla přebytečná voda odtékat pryč.

V zahradnictví nebo jiném obchodě si pořiďte zeminu pro výsev nebo použijte hlínu z kompostu. Zeminou naplňte poloviny citronů a poté zasaďte vámi zvolená semínka. Sazenice vždy zalévejte jen trochu, aby se z těchto přírodních květináčů nedostaly ven. Nejlépe uděláte, když květináče se sazenicemi přesunete k oknu, kde budou mít dostatek světla. To totiž potřebují pro správné klíčení.

Fotografie: Depositphotos

Využijte citronovou kůru i dále

Až sazenice po nějaké době dostatečně vyklíčí, měli byste je přesunout do větších květináčů, které mohou být hliněné. Další možností je zasazení venku do truhlíků nebo přímo do země. Slupky od citronu nevyhazujte přímo do koše, ale vyhoďte je na kompost nebo je zakopejte do země. Jestliže zahrádku nemáte, vyrobte si z citronů ochranu před škůdci.

Pokuste se vysledovat, jakou cestu mají mravenci, kteří vám chodí ničit kytky, a do této cesty umístěte slupky od citronů. K ochraně rostlin využijte i jiné citrusové plody, jako je například grapefruit, limetka nebo pomeranč. Okolo rostlin slupky umístěte i tehdy, pokud je chcete ochránit před mšicemi. Až si budete chtít vyrobit přírodní květináč, rozmyslete si, jak velký ho potřebujete, a podle toho si vyberte citrusový plod.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]