Domácnost lze vyčistit i bez zbytečné chemie. Zvolte laciné a zároveň účinné řešení

Fotografie: Freepik

Také máte koupelnovou skříňku plnou chemie, která zajišťuje zdravotní nezávadnost a dokonalé vyčištění všech povrchů? Někdy však na dokonale vyčištěnou domácnost stačí něco, co je ve skutečnosti obsahem každé spíže.

Jak tomu už tak bývá, všichni výrobci, ale i obchodníci tvrdí, že jejich výrobky jsou stoprocentní a neškodí zdraví. Bohužel ale pravda je jinde. Většina z chemie obsahuje toxické přísady, které negativně ovlivňují ovzduší v naší domácnosti a tím pádem i naše zdraví. Dráždí dýchací cesty, mohou způsobit snížení imunitního systému a výskyt ekzému. I přesto, že tuto skutečnost víme, raději sáhneme po těchto chemických směsích s domněním, že přípravek bude účinný a bude rychle působit.

Měli byste si také uvědomit, jaké jsou výhody a nevýhody chemických čistících prostředků. S největší pravděpodobností jste přišli na to, že bude mít větší smysl používat domácí prostředky, které zdraví neničí, jsou bezpečné a levné. A účinek? Vyrovná se komerčním prostředkům.

Kachličky v koupelně

Pokud máte například černé nebo modré či jinak barevné a lesklé kachličky v koupelně, jistě víte, že se na nich po každém sprchování či koupání hromadí spousta kapek, které se po zaschnutí mění na nevzhledný vodní kámen. Mnoho čističů má abrazivní schopnosti, což jistě není vhodné pro lesklé kachličky, proto bude ocet a soda dokonalým pomocníkem pro odstranění vodního kamene.

Smíchejte půl litru vody se sklenicí octa a třemi lžícemi jedlé sody. Touto tekutinou umyjte kachličky a poté otřete suchým hadříkem. Na baterie můžete smíchat ocet a sodu na pastu a natřít ji na oblast, kde je vodní kámen. Poté stačí umýt a otřít suchým hadříkem.

Fotografie: Freepik

Okna

Pokud chcete mít okna bez šmouh, bez nevzhledných pruhů, nejlepším způsobem, jak tohoto docílit je použití amoniaku a vody.  Poměr by měl být jedna ku deseti. Po důkladném umytí stačí, když okna osušíte papírovými utěrkami nebo savým hadříkem. Existují i jiné způsoby pro leštění oken. K tomu bude stačit půlka rozkrojené brambory, pomocí které otřete okna a poté škrob z brambory odstraníte jemným hadříkem z mikrovlákna.

Podlahy

Nejideálnějším způsobem, jak vyčistit dřevěné, ale i plovoucí podlahy je použití octové vody. Stačí, když smícháte čtvrt hrnku octu a jeden litr teplé vody. Nyní můžete umýt podlahu. Podlaha bude čistá, ale také díky octu vydezinfikovaná. Pokud máte kachle, použijte stejný poměr akorát s tím rozdílem, že použijete horkou vodu.

Pračka

Vodní kámen není problém jen u kachliček a baterií, ale i u pračky. Takový vodní kámen dokonce pračku může zničit, aby se tyto potíže nepřihodily a vy jste ochránili svou peněženku před nákupem nové pračky, bude stačit, když nasypete 80 gramů kyseliny citronové do bubnu pračky a spustíte prací cyklus na 90°C. Je to jednoduché a efektivní. Totéž platí u konvice na čaj či dokonce s kyselinou citronovou lze pročistit i kávovar.

Fotografie: Freepik

Prkénko

Vzhledem k tomu, co na vaše prkénko položíte – maso, ryby a jiné potraviny, je také potřeba umět prkénko řádně vyčistit, abyste předešli zdravotním rizikům. Stačí, když desku potřete citronem a posypete solí. Nechte deset minut působit a poté běžným způsobem opláchněte.

Koberce

Tímto způsobem také můžete odstranit skvrny z koberce, ale i zápach. Na koberec nasypte jedlou sodu – se sodou nešetřete – poté nakapejte několik kapek levandulového éterického oleje nebo použijte bramborový škrob. Nechte směs působit 15 minut a vysajte.

Lednice

Pomocí citronu a vody dokážete z ledničky odstranit zápach, ale i skvrny. Stačí, když smícháte citron a vodu v poměru jedna ku jedné. Pokud je lednice silně zašpiněná nebo potřebujeme vyčistit i gumové těsnění u ledničky, přidejte jedlou sodu.

Trouba

Stačí, když smícháte šálek jedlé sody a půlku šálku vody. Vytvoříte tak pastu, kterou jednoduše troubu vyčistíte. Po vyčištění neumývejte, nechte 15 minut působit a poté vlhkou houbičkou či hadříkem otřete.