Domácnost lze zařídit hezky a zároveň levně. Udělejte si před Vánoci radost

Fotografie: Shutterstock

Je úplně jedno, zda má člověk 20 let a vylétl z hnízda nebo je mu 50 let a začíná z různých důvodů s bydlením od piky. Všichni chceme bydlet pokud možno hezky a za rozumnou cenu. I s nízkým rozpočtem je to možné. Poradíme jak zvelebit bydlení i bez závratných investic.

Velkou výhodou je, pokud si člověk dokáže spoustu věcí udělat sám. Ať už je to ušitý závěs, přešitá záclonka, tapetování, ručně vyrobená polička, dekorace, háčkovaný kobereček, natírání a malování. Jestliže zrovna nepatříte k těm, co si umí spoustu věcí vyrobit, nevadí. I tak vám mnohé rady přijdou vhod.

Hledejte inspiraci

Nejdříve si sedněte k internetu a prohlédněte si různé interiéry. Musíte předem vědět, jak by cca váš interiér měl vypadat, aby to pak nebylo stylem: každý pes, jiná ves. Protože právě to bývá nejčastější chybou při zařizování interiéru s omezeným rozpočtem.

Je úplně běžné, že se kombinuje nové s něčím starším, ale musí to k sobě ladit. To znamená, že pokud si budete kupovat nový televizní stolek ke staré obývací stěně, mělo by tak nějak k sobě pasovat, doplňovat se. A věřte, že kombinace něčeho nového a něčeho starého vypadá úžasně a dokáže vám ušetřit tisíce.

Prozkoumejte inzeráty

Často můžete narazit na inzeráty, kde lidé věnují za odvoz různý nábytek. Ať už je to sedací souprava, obývací stěna, křeslo, stolek. Určitě po vás nechceme, abyste reagovali na každý inzerát a posbírali od každého něco. Ale taková starší sedací souprava s novým přehozem a dekorativními polštáři má hned docela jiný břink.

Totéž platí o obývací stěně, pokud ji ozdobíte třeba novým nátěrem nebo na dva šuplíky nalepíte tapetu a doplníte o nové dekorace. Takový nábytek, pokud je plně funkční a nemá výrazné vady na kráse vám může sloužit dalších několik let.

Fotografie: Shutterstock

Půdy, sklepy, bazary

Také můžete obejít bazary s nábytkem a koupit za výhodné ceny různý nábytek. Jestliže se nebojíte drobných úprav a oprav, jste kreativní, na půdách babiček a našich známých najdeme mnohdy učiněné poklady. Komody, skřínky, stoly, police. Dnes je moderní mít i v jídelně u jednoho stolu každou židli jinou. Z nevýhody jde učinit výhoda.

Levný nábytek

Na internetu dnes narazíte na docela levný nábytek. Pravda, nebude to žádná kvalita, ale takový konferenční stolek, bobek s úložným prostorem, TV stolek vám několik let sloužit vydrží. Kvalitní by měl být spíš sedací nábytek, matrace, postel. Mimo to dnes už se nic nevyrábí tak, aby vám to vydrželo celý život.

Pokud bude mít nábytek či jiné bytové vybavení hezký design, ale nízkou cenu, pak zvažte, zda jde o takový kus nábytku, kde jde nad kvalitou přimhouřit oko. Ne vždy je to možné, aby vám regál s knihami nespadl na hlavu, ale někdy to oko přimhouřit jde a tím i značně ušetřit.

Fotografie: Shutterstock

Doplňky a dekorace

Naučte se recyklovat. Ze starého ubrusu je možné ušít originální prostírání na stůl, ze starých svetrů parádní polštářky, ze starých triček je možné vyrobit dokonce kobereček. Starý a kýčovitý obrázek lze překrýt kusem zajímavé látky.

Opět prozkoumejte DIY svět a budete překvapení, jaké doplňky a dekorace lze doma vyrobit i ze starých věcí. Někdo má financí dostatek a přesto jeho byt či dům nepůsobí útulně a jiný i s málem dokáže čarovat. Buďte to právě vy, kdo se naučí kouzlit.