Tajemství designérů, jak do posledního centimetru využít malý byt

Malý byt je pro mnohé noční můrou. Realita je však taková, že i doslova na pár metrech čtverečných lze spokojeně žít. Důležitá je jenom správná organizace a přemýšlení při zařizování. Pokud vás něco takového čeká, podívejte se na několik tipů a triků od zkušených designérů, kteří vám poradí, jak do posledního centimetru využít váš malý byt.

Jednoduchý nábytek

Mnoho lidí má malý byt a kupuje do něho příliš velký a objemný nábytek, který více zabírá místo, než aby sloužil. Navíc ho nedokážou správně umístit a tak může vniknout i takzvané hluché místo. Cesto z problémů je koupě menšího a jednoduššího nábytku, který svými rozměry navíc přesně padne tam, kam má. Jak na hloubku, tak i výšku nebo šířku.

Různé textury

Jeví se jako drobnosti, ale pravdou je, že umí malý byt výrazně vylepšit. Jak po designové stránce, tak i tím, že ho lze také opticky zvětšit. Dále máte možnost otevřený prostor jednoduše vymezit a opticky oddělit tak, že bude jasné, k čemu konkrétní sekce slouží. Kromě textur mohou pomoci i odlišné materiály, i jiné odstíny barev.

Správné barvy

Kromě textur nezapomínejte také na vhodně zvolené barvy, které pomohou opticky zvětšit samotnou místnost a zvýrazní co je potřeba. Pokud máte malý byt, natřete kratší stěny třeba odstíny modré. U delších stěn můžete použít mléčně bílou, ale i béžovou. I když se to nezdá, tato kombinace váš pokoj opticky zvětší.

Bytový textil

I ten by měl být nedílnou součástí malých bytů. Kde ho použít? Samozřejmě v oblasti oken, kde nesmí chybět ani záclony, ani závěsy. Obojí má funkci jak praktickou, tak i svou estetickou. Obojí dokáže místnosti nabídnout vzdušnost. Tím, že za nimi prosvítá světlo zvenku, navozují pocit, že tam není jenom okno, ale další velký otevřený prostor.

Klasická architektura

Co patří mezi prvky klasické architektury? Jsou to třeba různé sloupy, podia, police a oblouky. Věci, které mají nejenom estetický význam. Umí také nabídnout prostor pro dekorace, nehledě na to, že umí místnost i zajímavě opticky prodlužovat.

Důsledné plánování

Než do svého menšího bytu cokoliv koupíte, vše si naplánujte. Mějte jasno v tom, kam daný kus nábytku přijde, zda se tam vejde a také zda využije prostor do posledního centimetru. A také nezapomínejte na sladění materiálové, ale i barevné.

Dostatek světla

Opticky zvětšit malý byt jde snadno také tím, že použijete dostatek světla. Zaměřte se jak na centrální osvětlení, tak i doplňkové zdroje světla, jako jsou různé lampy a lampičky, nebo třeba LED pásky. Čím více světla u vás bude, tím vznikne méně stínů, které mohou už tak malý prostor zmenšovat.

Příčné motivy

Každý žena to zná. Pokud si vezme oblečení, které má vodorovné pruhy, tak jí rozšiřují a zvětšují. A tento optický klam je třeba využít v interiéru. Pokud máte malý byt, staří střídat dvě barvy pomocí pruhů a uvidíte, jak větší následně bude vypadat.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]