Schodiště je tepnou vašeho domova. Dejte si na něm záležet

Schodiště je nezbytnou součástí mnoha stavebních projektů. My vám neporadíme, jaké schody si máte pořídit k vám domů právě vy. S tím vám musí poradit odborník. My se dnes zaměříme spíš na tu bezpečností stránku a jak učinit schody zajímavé a vkusné.

Způsobů, jak vylepšit vzhled v okolí schodiště i schodiště samotného, existuje celá řada. Některé jsou spíše vzhledovou/estetickou záležitostí, jiné naopak plně funkční. Čemu dáte přednost vy, záleží na vašich prioritách i možnostech. Požádejte projektanta o několik variant řešení, do každého interiéru se hodí jiný typ schodiště, jeho šíře i sklon. Navíc velmi záleží na tom, zda chcete využít a jak, vzniklý prostor pod schodištěm. Také na tom, zda preferujete dřevo či jiný materiál nebo různé kombinace. Na co vše se zaměřit?

Šířka, sklon, tvar

S tímto krokem vám neporadíme. To by měl udělat odborník. A jak jsme zmínili výše, neváhejte požádat o několik variant schodiště. Vždy však pamatujte i na bezpečností prvky, jako je zábradlí, osvětlení, protiskluzové opatření.

Zábradlí

Schodiště může být bez zábradlí, nicméně z pohledu bezpečí je zábradlí nepostradatelnou součástí schodiště. Navíc může být i dekorativní, tudíž zastane funkční i estetickou stránku. Zábradlí nemusí být ze stejného materiálu, jako je schodiště.

Nábytek vyrobený na míru

Estetický a zajímavý výsledek může nabídnout i nábytek vyrobený na míru, který přesně padne do prostoru, pod schodištěm. Navíc jde o dokonalé využití volného prostoru. Může tam vzniknout šatna, kumbál na nářadí, odkládací stěna, spižírna, ale i knihovna, pracovna nebo relaxační/čtecí koutek, koutek pro děti na hraní, místo pro domácího mazlíčka, vinotéka. Možností se nabízí spousty.

Dekorace

Kolem schodiště může vzniknout obrazová galerie, mohou tam však viset i poličky s dekoracemi nebo pokojovými rostlinami. Schodiště může vyniknout i díky zajímavé výmalby či prostřednictvím tapety. Volte spíš světlé barvy, schodiště jednak zútulní a jsou i praktičtější. Chůze po schodech se pak lehce stane příjemnou prohlídkou obrazů, rostlin či dekorací.

Osvětlení

Kvalitní osvětlení je jednak důležitou součástí schodiště, ale rovněž může plnit i estetickou úlohu. Osvětlení nemusí být jen centrální a viset ze stropu. Skvěle vypadají i vestavěná svítidla či nástěnné lampičky. Osvětlené by mělo být celé schodiště. Nikoliv pouze začátek a konec.

Protiskluzové opatření

I zde existuje několik možností. Buď je protiskluzová ochrana přímo součástí schodiště nebo lze dodělat až ve finále. Použitím koberce či nášlapů. Mohou být kobercové, gumové, plastové. Dále protiskluzové nátěry, pásky apod.

Obrázky: countryliving, alldaychic