Dáváte si na nich záležet – a děláte správně . Ovšem ani ony drážky nemusí být žádný výrazný problém. S pomocí pár triků budou zase jako ze škatulky.
Když chce dosáhnout čisté domácnosti, pak je pravidelné čištění oken čirá nezbytnost. Hlavně u posuvných skleněných dveří nebo oken jsou však velkým problémem drážky a další záhyby. Právě pro tuto část ale existuje hned několik tipů, takže vám v nich opravdu nic nezůstane. Jak tedy vyčistit okenní drážky a další složitosti pomocí domácích surovin? Stačí vám jich jen několik a nemusíte ani kupovat agresivní chemii, která neprospívá vašemu zdraví.
Stopy na oknech, vysátí, bílý ocet a soda
Ještě než se vrhnete na důkladnou očistu kolejnic houbičkou, vysajte ty největší nečistoty, zaseknuté kousky a podobně. Dost možná se neobejdete bez šroubováku nebo nože na vypáčení kamínků a drobných předmětů. Na obtížná místa se také hodí vysavač s dlouhou hubicí. Poté kolejničky posypte šálkem jedlé sody a postříkejte je trochou vody z rozprašovače. Nechte asi 10 minut působit a pak očistěte hadříkem.
Na řadu přichází bílý ocet. Opět ho nastříkejte na kolejničky, nechte 5 minut působit a vydrhněte nějakým starým zubním kartáčkem. Hadříkem rovněž ještě odstraňte případné nečistoty a také zbývající ocet. Může se stát, že stejně něco zůstane. V takovém případě opakujte celý postup, kolikrát bude potřeba. Dalším fíglem jsou odřezky houbičky na nádobí. Ty totiž do drážek dokonale zapadnou a vezmou i to, co předchozímu postupu uniklo.
Perfektní parapety s pomocí peroxidu
Mezi prostředky na domácí čištění nemůže kromě sody a bílého octa chybět ani peroxid vodíku. Většinou ho máme spojený s lékárničkou a dezinfekcí hlavně drobných poranění. Pokud se ale ve stopách dveří, kolejnicích oken a dalších obtížných místech hromadí špína a plíseň, je tím pravým spojencem. Hlavně díky vysoce reaktivnímu složení. Pro použití dejte do rozprašovače jednu čajovou lžičku a jeden sálek vody, úplně to stačí.
Vzniklým roztokem postříkejte okenní lišty a nechte ho pár minut působit. Během této doby spolehlivě rozpustí všechno, co je na nich uchycené a usazené. Teď už vám k celkové očistě stačí jen mírně navlhčený hadřík z mikrovlákna. Opět, jestliže na parapetu něco zůstane, nebojte se přípravek přistříknout, případně nechat působit déle. Místo hadříku se také uplatní starý zubní kartáček. Využijte i jeho tupý konec, ne jenom přední štětinky.
Saponát na parapety
Jako náhradu předchozích postupů můžete použít i klasický saponát na nádobí. Nařeďte ho trochou teplé vody, opět ho nalijte do rozprašovače a důkladně protřepejte. Pro plný úspěch metody ho nechte důkladně proniknout do špatně dostupných míst, někdy pomůže špendlík nebo párátko. Pak už jen stačí vše setřít houbičkou nebo hadříkem z mikrovlákna. Vaše okenní lišty budou jako ze škatulky a bez potřeby speciálního prostředku.
Voda a bílý ocet na zábradlí
Tento recept se vám postará o fantastickou čistotu zábradlí i okenních kliček. Hlavně všech částí z hliníku. Do rozprašovače dejte stejný díl vody a bílého octa. Roztokem postříkejte všechny kritické části, pak ho ještě rozetřete hadříkem. Jakmile dojde k absorpci veškeré tekutiny, jednoduše ji setřete. Na odolnější kousky pomůže starý kartáček. Nedrhněte ovšem moc agresivně, ať si tyto lesklé části naopak nepoškodíte.
Zdroj: Eleganzaplus