Uklízení s puberťákem aneb 5 tipů, jak přimět teenagera, aby si uklidil svůj pokoj

Je těžko říci, zda jsou v tomto ohledu horší kluci nebo dívky. Pravdou však je, že drtivá většina nepořádníku, jsou právě kluci, kteří neodnášejí z pokoje nádobí včetně zbytků jídel, ponožky a jiné špinavé prádlo. Ovšem stává se, že se najde i mezi něžným pohlavím pořádný „bordelář“. Přimět někdy pubertální dítě k úklidu je úkol nelehký, který stojí spoustu času a nervů.

Pochopitelně existují děti, které jsou pořádné, ale ve většině domácností se v období puberty u dětí setkáte spíš s tím, že jim organizovaný a uklízený pokojíček nic moc neříká. Je-li to i váš případ, pak jste tady správně. Věřte, že v tom rozhodně nejste sami. Cesta do koše s prádlem by trvala hodně dlouho, takže je lepší hodit špinavé tričko pod postel. Totéž platí o obalech potravin, pokud dítě nemá v pokojíčku svůj odpadkový koš. I ten stojí mnohdy za to. Takže jak teenagera přimět k tomu, aby si v pokoji udržoval pořádek?

Buďte příkladem

Nelze čekat od dětí, že si budou udržovat v pokoji organizovanost a pořádek, když chybí i v dalších částech bytu. Máte-li syna, je vhodné, aby i otec šel příkladem. To znamená, že nebude nechávat po bytě povalovat kousky oblečení, nádobí v obýváku na stole, neumyté umyvadlo po čištění zubů apod. Zkrátka děti se učí napodobováním. Tudíž pokud vyžadujete po dítěti disciplínu, sami mu ji musíte ukázat.

Učiňte úklid zábavným

Nelze čekat, že dítě zvládne dokonalý úklid, jako byste se do toho pustili vy. Klidně pak tajně můžete po dítěti, až nebude doma, dodělat nějaké nedostatky podle svého. Jinak ho chvalte a udělejte mu úklid zábavný tím, že si může vybrat jaké chce ložní prádlo, dekorace do svého pokoje, vůni, plakát a ať si pustí k úklidu jeho oblíbenou hudbu. Jestliže to bude úklid na celé dopoledne či odpoledne, připravte mu svačinku a udělejte si i přestávku. Klidně si dejte společné kafe (u dětí samozřejmě verzi bez kofeinu). Případně nabídněte dítěti pomoc, ale ne tak, že většinu pokoje uklidíte sami.

Naveďte ho správným směrem

Otevřete okno, dejte do pokoje odpadkový koš nebo pytel, do kterého může dítě házet odpadky, stejně tak koš na prádlo nebo nějakou krabici, do které může špinavé oblečení házet. Připravte mu vysavač, hadříky, úklidové prostředky, kyblík s vodou. Jasně definujte, co od dítěte očekáváte a co to znamená mít čistý pokoj. Vysvětlete mu, že je to sice jeho pokoj, ale váš dům či byt a že je nutné se podílet na jeho údržbě. Některé děti neví, čím by měli začít. Klidně jim sepište pořadí úkolů.

Respektujte jejich soukromí

Pro děti v pubertě je vše o tom, že jim necháte jejich vlastní prostor. I vy jste kroutili očima, když vám rodiče něco říkali a lezli vám do pokoje, když jste chtěli být sami. Dopřejte dítěti soukromí a nechoďte tam na kontroly až moc okatě. Stav šuplíků, skříně, co je pod postelí zjistěte, až děti u toho nebudou. Díky tomu si udržíte přehled, zda dítě v pokoji udržuje pořádek.

O úklidu informujte dítě předem

Pokud v pátek řeknete dítěti, že se na ten jeho nepořádek už nemůžete dívat a sobotu zasvětí úklidu, můžete se setkat s nevolí. Možná má domluvené rande nebo jiný plán s kamarády. Úklid sice proběhne, ale za cenu hádky a možná i slz. Tím si úklid dítě spojí s něčím nepříjemným. Proto o svém plánu, že si dítě v sobotu uklidí pořádně pokoj, informujte svého potomka již třeba v úterý či ve středu. Pro jistotu mu to ještě připomeňte.

A samozřejmě po úklidu nesmí chybět pochvala a nějaká odměna. Může to být společná večeře v restauraci, ale i to, že upečete oblíbený zákusek. I když si dítě uklízí svůj nepořádek, poděkujte mu za spolupráci. Pochvalte také dítě vždy, když si samo od sebe uklidí. Tyto návyky mu budou v budoucnu k dobru a hlavně se především u kluků pak nestává, že berou úklid manželky za samozřejmost a neumí za něj poděkovat.

Obrázky: stayathomemum