Důležité dvě věci, které je třeba dezinfikovat každý den a většina lidí na ně zapomíná

Fotografie: Freepik

Pandemie koronaviru trvá již rok a hodně se toho pro nás změnilo. Časté čištění povrchů a neustálé mytí rukou se staly součástí každodenního života. Tyto dvě věci byste měli rozhodně dezinfikovat každý den.

Koronavirus změnil naše životy ve velkém. Hygiena se stala nedílnou součástí našeho života. Na mnoho věcí ovšem zapomínáme, anebo nečistíme dostatečně. Následující dvě věci byste měli dekontaminovat každý den, protože se na nich drží opravdu velké množství bakterií, které pro naše zdraví mohu být škodlivé, někdy dokonce fatální.

Čištění a dezinfekce – jaký je rozdíl?

Čištění je proces fyzického odstraňování nečistot, prachu, drobků a choroboplodných zárodků z povrchů nebo předmětů. Obvykle se provádí mýdlem nebo saponátem na mytí nádobí a vodou, papírovou utěrkou nebo čisticím hadříkem. Čištění nemusíte nutně ničit choroboplodné zárodky, ale sníží se jejich množství na povrchu, který pravidelně používáte.

Dezinfekce je použití chemických dezinfekčních prostředků k ničení choroboplodných zárodků na površích a předmětech. Dezinfekční prostředky obvykle nečistí povrchy ani neodstraní mrtvé bakterie, ale zabijí živé bakterie na povrchu, které by vám mohly skutečně ublížit.

Důležité je přečíst si pokyny pro dezinfekci na štítku, protože každá se používá trochu jinak. Tímto způsobem se můžete ujistit, že používáte produkty, abyste dosáhli maximálních výsledků.

Fotografie: Freepik

Nezapomínejte na svůj telefon

Kromě povrchů v kuchyně nebo koupelně, kliky dveří, desky stolů a další předměty, byste rozhodně měli každý den dezinfikovat svůj smartphone. Možná se to zdá zřejmé, ale většina z nás to rozhodně nedělá každý den. A přitom jsme ke svým telefonům často připoutaní a saháme po nich mnohokrát za den.

Jedna studie provedená v Estonsku v roce 2017 zkoumala počet bakterií a choroboplodných zárodků na telefonních obrazovkách studentů ve věku 16 až 18 let. Ukázalo se, že téměř 80 procent. Obrazovky telefonů obsahují potenciálně škodlivé bakterie. Pokud přemýšlíte o tom, kam si vezmete telefon (obchod s potravinami, koupelna a potom do postele), snadno zjistíte, jak se bakterie mohou šířit a infikovat váš organismus.

Obličejové masky také vyžadují péči

Fotografie: Freepik

Používáte-li opakovaně použitelné masky, je nutné masku denně čistit a dezinfikovat nebo umýt. Pokud používáte jednorázovou papírovou masku, po každém použití byste ji měli vyhodit. Nezapomeňte masku vždy odstranit ze strany ucha a nikdy se nedotýkejte její přední části. Mohli byste si kontaminovat ruce.

Zdroj: Goodhousekeeping

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]