Dům v Alpách vypadá jako horská chata, která ještě nebyla zcela dokončena

Dům v Alpách je pro někoho sen. Málokdo si však představí, že by jeho bydlení mohlo vypadat právě takhle. Jak? V podstatě netradičně. Představíme si nemovitost, která je pojmenovaná jako Casa Solare, a kterou byste našli v oblasti italských Alp. Už název, který lze přeložit jako „solární dům“ jasně naznačuje, že půjde o bydlení, které nebude až tak obvyklé.

Důraz na soběstačnost

Tento dům v Alpách s názvem Casa Solare, charakterizuje především to, že je soběstačný. Při pohledu z dálky může vypadat jako rozestavěná horská chata. Faktem ale je, že vzhled dává domu jak netradiční architektura, tak i použité solární panely. Díky tomu se stává soběstačnou nemovitostí, která může bez problémů fungovat i v odlehlých oblastech bez elektřiny. Tu si sám vyrábí, ze slunečních paprsků.

Není to ale jenom využití solárních panelů na střechách. Jsou to i skleněná okna na bočních stěnách, která jsou lemovány prkny. Sluneční paprsky tak mohou pronikat do interiéru a ten je ohříván bez nutnosti investovat vysoké peníze do vytápění. K tomu přidejme důraz na kvalitní izolaci a je jasné, proč vše funguje.

Klasické materiály i moderní technologie

Tento dům v Alpách ukazuje, jak to může vypadat, když se spojí na první pohled dvě nesourodé věci. Třeba klasické dřevo, ze kterého je nemovitost postavena a které je vidět vně i uvnitř. A tou druhou věcí jsou moderní technologie. Je to třeba tepelné čerpadlo, které se využívá na vytápění, nebo to jsou moderní fotovoltaické panely s minerální solí, které umí získat energii i když není úplně jasno.

Vypadá menší, než je

Na první pohled vypadá tento dům v Alpách opravdu spíše jenom jako mešní chata. A jaká je realita? Je větší, než se na první pohled zdá. Jeho obytná plocha je přes 80 metrů čtverečných, díky čemuž se může klidně rovnat běžným domům ve formě bungalovů, které mohou být postaveny v podstatě kdekoliv.

Fotografie: Giovanni Forte

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]