Dům z 20. století prošel důkladnou rekonstrukcí, která zachovala jeho unikátní atmosféru

V kanadském městečku Victoriaville naleznete velmi zachovalý a zároveň poměrně dobře vybavený a renovovaný dům, jež zde stojí již více než století. Tento dům je vybaven v klasickém stylu a zachovává interiérový design, který upomíná na začátek 20. století nejen použitými materiály povrchových úprav, ale také nábytkem.

Dům má pět ložnic, jídelnu, a dokonce i kancelář, vše velmi prostorné a opatřené masivním nábytkem, jež upomíná na dobu, kdy se ještě po ulicích proháněly první automobily, jež se vyhýbaly koňským povozům. Pojďte se s námi inspirovat neobvyklými prvky, které mohou i vašemu domovu dodat venkovský a starobylý ráz.

Obrovský dům z minulého století

Zatímco většina lidí si ladí interiéry (i exteriéry) domu především do moderního stylu, majitelé tohoto domu se rozhodli skloubit jeho původní funkčnost a vzezření s moderními prvky nenásilně a tak, aby zůstala zachována jeho dlouholetá atmosféra.

Přestože dispozice domu nesené velmi pevnými zdmi o poměrně velké tloušťce umožňují její variabilní změny, v tomto případě zůstaly stejné po celou dobu existence domu a pyšní se originálním uspořádáním, jaké bylo typické pro dobu výstavby, tzn. prostorné podkrovní pokoje určené ke spánku, a přízemí řešeno jako hlavní technické a obývací prostory.

Do domu se vstupuje vstupní halou, což je prvek, který byl postupně vytlačen jak z evropských, tak z amerických domácností. Vstupní hala slouží k uvítání hostů a je vybavena posezením, kde je možné návštěvu nejen přijmout, ale také nechat čekat bez nutnosti vpuštění do dalších částí domu v příjemném a velmi estetickém prostoru.

Nábytek, vybavení a oddělená zahrada

Dům sice není klasifikován jako památka, ale péčí majitelů rozhodně dosahuje jejich kvalit. Prakticky zde nenajdete žádný moderní nábytek vyjma koupelny a záchodu, jejichž vybavení bylo ovšem pečlivě vybráno tak, aby odpovídalo celkovému stylu domu.

Fasáda domu je obložena dřevem v bledém odstínu, který krásně kontrastuje s okolní zelení, vstupní hala navazuje na verandu s ozdobnými sloupky, které byly typické pro první a druhé desetiletí 20. století (dům byl postaven v roce 1912).

Stropy obytných částí mají upravené podhledy – buď jsou obloženy dřevem nebo opatřeny bílým nátěrem, který dává vyniknout masivnímu nábytku v tmavém moření a barvě čalounění. Celý dům je laděn do jemných přírodních odstínů, jež vyvolávají velmi specifický dojem příjemného prostředí.

Fotografie: Centris

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]