Kontejnerové domy se stávají stále populárnějšími. Jsou ekologické, flexibilní, a především cenově dostupné. Tento má navíc krásné okolí.
Touto cestou se vydal i mladý pár Matt a Paiton. Jejich vlastní dům z kontejneru je dalším příkladem a ukázkou toho, jak je možné s odhodláním a tvůrčími nápady vytvořit funkční a útulný domov. Tento trend dokazuje, že bydlení nemusí mít tradiční cihlovou či dřevěnou konstrukci. Může přijít v mnoha různých podobách. A využití upravených lodních kontejnerů podporuje udržitelnost a šetrný přístup k přírodě.
Sen a plánování jeho realizace
Plán Matta a Paiton je jasný. Ve státě Washington, na úžasném místě na břehu řeky Pend Oreille s výhledem na horskou scenérii, si zřídí plně vybavený dům z kontejneru a budou v něm žít. Přitom budou šetřit peníze na stavbu rodinného domu. Až se jednou odstěhují, bude kontejner nabízen na Airbnb k rekreačním účelům, neboť prostředí, v němž je situován, k tomu přímo vybízí: vyvolává pocit klidu, relaxace a propojení s přírodou.
Těžké začátky
Matt s Paiton jsou velmi mladí a neměli se stavbu dosud žádné zkušenosti. Přesto se pustili do toho, o čem několik let snili: vybudování vlastního domova vlastními silami. Přestože odhodlání bylo veliké, začátky byly těžké. Už předtím byl tento mladý pár zapojen do komunity tiny house. Měli k bydlení přizpůsobený starý školní autobus, v němž žili a cestovali, píše web HomeHacks. Ten před stavbou kontejnerového domu prodali a utržené peníze použili na stavbu trvalejšího bydlení v úchvatném prostředí panenské přírody.
Sourozenci se rozhodli pro rekonstrukci, která známým zněla jako šílenství. Přestavěli opuštěnou stáj
Kontejner nechali přivézt na pozemek na břehu řeky, kde byl usazen na velké betonové bloky. Bylo nutné vyřezat dveře a okna s výhledem na řeku. Exteriér byl postupně doplněn terasou a schodištěm a pultovou střechou s přesahem v zadní části. Střešní přesah vytváří šikovný přístřešek pro auto; ten bude později uzavřen a vznikne plnohodnotná garáž s dílnou, uvádí web LivingInAConteiner. Je patrné, že celý projekt měli tito mladí lidé předem dokonale promyšlený a plánu se drželi.
Interiér s přírodním vzhledem
Vnitřek kontejneru byl osazený dřevěnými hranoly, izolován stříkanou pěnou a obložený prkny v přírodním vzhledu. A zařízen je v moderním stylu se zcela funkční a plnohodnotnou kuchyní, jakou u nás nemají ani některé garsonky. Spodní i horní skříňky kuchyňské linky, obrovský dřez, varná deska, která se může uložit do šuplíku a hned je k práci větší prostor na pracovní desce. To všechno doplňuje velká lednice, která umožňuje uchovávat zásoby na celý měsíc.
Jídelní ostrůvek je chytře uvnitř zaplněn pračkou a sušičkou. Velká pracovní deska, která přes něj přesahuje, dovoluje posezení na barových stoličkách. V odpočinkové části, řekněme tedy v obýváku, je velká rohová rozkládací sedačka, na níž mohou přespávat hosté. Ložnice a koupelna jsou od této hlavní části odděleny posuvnými závěsnými dveřmi, takže Matt a Paiton tu mají zaručeno soukromí, když je navštíví přátelé nebo rodina.
A už se jen nastěhovat…
Protože se kontejnerový dům nachází v horách, má – kromě silné izolace – elektrická nástěnná topidla (díky solárním panelům) a kamna na dřevo. Co se vody týká, je tu velká nádrž, a ještě je dům napojený na záchyt dešťové vody. Na BydlímeÚtulně jsme psali i o tom, jak si manželé postavili dům z kontejneru, aby se vyhnuli hypotéce.
Přeměna kontejneru na útulný domov trvala necelý rok. Matt a Paiton mají v úmyslu pořídit si ještě vířivku s vytápěním na dřevo, aby měli pocit přírodního horkého pramene uprostřed tohoto krásného kusu země. V domě z kontejneru žijí se svými dvěma kočkami. Celkové náklady činily kolem 450 tisíc korun. Materiál i některé vybavení domácnosti si pořídili „z druhé ruky“, čímž ušetřili spoustu peněz a zajistili udržitelnost.
Napište komentář