V malém domečku nemá ani tekoucí vodu nebo elektřinu. Přesto si užívá elegantní soužití s přírodou

Fotografie: Joe Ross / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Chtěla žít jednoduše, propojit se se zemí a přírodou. A tak si svépomocí postavila dům, ve kterém nyní žije bez moderních vymožeností.

Sem tam asi každý zatouží po životě daleko od moderního světa, v jednoduchém domě na dosah přírody. Zatímco takový ráj často funguje během hezkého počasí, je nutné si uvědomit, že zima přináší úplně jinou zkušenost. A přesto jsou tu vytrvalci, kteří takto žijí mnoho let.

Poučit se ze svých chyb

Vše začalo tehdy, když si Emma s partnerem koupili velké pozemky s farmou. Když viděla za okny les a pastviny, táhlo ji to ven. Toužila žít v souznění s přírodními cykly, mimo hektický svět. Na vzdálenějším konci pozemku se tak pustila svépomocí do stavby svého ideálního domova. Cesta to nebyla lehká, první dům jí po nějakém čase spadl. Emma se ale poučila ze svých chyb a postupně konstrukci vylepšila. Na daném místě v lese žije přes 20 let.

Za tu dobu investovala Emma do svého bydlení nanejvýš 30 000 korun. Většinu materiálu získala z přírody – jako je sláma ve zdech nebo dřevo držící strop. Některé věci si ale musela opatřit jinak, příkladem může být nepropustná fólie, která odděluje její zelenou střechu od interiéru. Emma ze střechy zachytává vodu, kterou následně využívá, ostatně jak to radí i portál Isover.

Kuriózně úzký dům ve tvaru koláče navenek klame. Jeho půvabný interiér je vzdušný a prosvětlený

Kruhový půdorys stavby

Emma dala svému domu půdorys kruhu, který vnímá jako více napojený na energii země. Uvnitř tedy její dům vypadá podobně jako jurta. Nicméně oproti mladým partnerům, o kterých jsme psali na BydlímeÚtulně, kteří své jurtě dali moderní podobu, Emma zachovala myšlenku prostosti. Na toaletu chodí ven na kompostovací záchod, hygienu absolvuje v nedalekém potoce, odkud získává i čistou vodu. Za zmínku stojí, že si zde zařídila i teplou vanu, pod kterou se topí dřevem, nebo saunu.

Vnitřek domu má asi 4 metry na šířku, jak říká Emma pro MyPositiveOutlooks. A má zde vše, co potřebuje. Pohodlnou postel, místo na sezení, a především ohniště, na kterém si vaří veškeré jídlo. Za hezkého počasí tráví většinu času venku, kde si pěstuje bylinky a další věci. Veškeré vybavení jejího přírodního domu má otevřený koncept, takže tu nemá žádný nábytek.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*