Efektivní čištění pánve od nečistot a mastnoty. Usazeniny doslova mizí před očima díky domácí metodě

Fotografie: Freepik

Krásně čistá pánvička je ideální pro přípravu chutných pokrmů. Pro vyčištění od zašlých a zapečených usazenin existuje hned několik funkčních rad a tipů, kdy si vystačíte se základními prostředky, které máte doma.

Uvedené rady jsou určené hlavně pro nepřilnavé a teflonové pánve, kde je při čištění potřeba myslet na to, že drastické drhnutí hrubým materiálem či nevhodnou chemií může pánev kompletně zničit a poškodit její nepřilnavé vlastnosti.

Využijte kyselinu citronovou

Pro odstranění tuku z pánve využijete obyčejnou kyselinu citronovou. Nejlepší bude využití sypké směsi. Nalijte vodu do pánve téměř po samý okraj, zapalte ji a přiveďte k varu a dovnitř nasypte zhruba 2 sáčky kyseliny citronové a to celé nechejte vařit asi 15 minut na mírném ohni. Slijte horkou tekutinu a nádobí opláchněte pod tekoucí vodou a pánev by měla být krásně čistá.

Fotografie: Freepik

Jedlá soda pro čištění pánve

Pro odstranění připálených nečistot, které nejsou pryč, využijete jedlou sodu. Nasypte jí hlavě na silně znečištěné oblasti a nechte zhruba 10 minut působit. K tomu přidejte horkou vodu a dejte na chvíli vařit na mírný plamen. Připálené nečistoty se pomalu začnou uvolňovat, což je signál pro odlití vody a opláchnutí pánve.

Šťavnaté zelené jablko

Jak by mohlo být z nadpisu patrné, nejde o žádný speciální čisticí prostředek, ale skutečně budete potřebovat obyčejné jablko. Jeho šťávy totiž pomohou s odstraněním tučných skvrn a nedostatků. A to všechno za pouhých 10 minut a bez zbytečných starostí a nutnosti drhnutí nebo dalšího čištění. Jablko oloupejte a snažte se uvnitř zanechat co možná nejvíce šťávy. Následně nastrouhejte na jemném struhadle, kdy zkusíte vymačkat trochu šťávy. Takto připravené jablko položte na špinavá místa na pánvi a nechte působit. Pro maximální účinek zde jablka ponechte zhruba 20 minut.

Mýdlo na praní

Pro další metodu budete potřebovat obyčejné tuhé mýdlo na praní bez bělícího účinku. Pomůže především s odstraněním mastných a jiných problematických skvrn. Nastrouhejte část mýdla na hrubém struhadle, dejte na pánev, podlijte horkou vodou a nechejte několik hodin působit. Pokud potřebujete pánev umýt z vnější části, namočte ji do mýdlové vody a nechte ji v hlubokém umyvadle ponořenou po dobu zhruba 5 hodin.

Fotografie: Freepik

Použití Coca-coly

Tento oblíbený nápoj se již stal oblíbeným a zajímavě fungujícím způsobem pro čištění kovových a keramických povrchů, takže si snadno poradí s vyčištěním i takové pánve. Na špinavou pánev jednoduše nalijte čerstvě rozdělenou Coca-colu a nechte působit přes noc. Ráno se budete divit, jak efektivní čistění opravdu bylo.

Lepidlo

Tento způsob zní sice zajímavě,. ale účinně vyčistí i tu nejšpinavější pánev a nemusíte se starat o stav nepřilnavého povlaku, protože zůstane zcela neporušený. Smíchejte kolem 100 mililitrů obyčejného kancelářského lepidla s 200 gramy jedlé sody. Nalijte horkou vodu a přidejte výslednou směs na pánev. To celé nechte ležet až do chvíle, dokud kapalina úplně nevychladne

Čištění litinové pánve

Pro vyčištění litinové pánve se hodí silný Domestos v kombinaci s jedlou sodou. Tato silná směs si poradí i s opravdu hodně špinavým kouskem nádobí. Ingredience stačí smíchat ve stejném poměru, dát na pánev a nechat působit zhruba 30 minut.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]