Kamenná sůl levně nahradí drahé čisticí prostředky. Nedá šanci špíně a bakteriím na záchodě i v kuchyni

Fotografie: Depositphotos

Kamennou nebo hrubozrnnou sůl si možná spojíte se silničním posypem, méně už s použitím přímo v domácnosti. Jak se ale ukazuje, právě tam vyřeší mnoho problémů.

Touto zcela jednoduchou surovinou lze plně nahradit mnoho různých čisticích prostředků, které jste si za dlouhá léta uklízení navykli kupovat. Zmiňme se aspoň o třech originálních využitích kamenné soli. Stačí sáček na to, abyste domov udrželi v čistotě a vyhnuli se nákupu potenciální alergenní chemie. Krom toho, že není moc šetrná k životnímu prostředí, může dlouhodobé vystavení vést k rozvoji nebo vzniku zdravotních problémů. Co tedy dělat s kamennou solí?

V houbičkách na nádobí

Houbičky na nádobí jsou denně vystaveny bakteriím, virům i dalším choroboplodným zárodkům. Jejich kondici a celkovému stavu se však dle Cpykami dá pomoci snadným postupem. Houbu na nádobí či utěrku prostě vložte do hluboké mísy. Pak přidejte 1–2 lžíce soli a vše zalijte vroucí vodou. Poté nechte 30 minut působit. Sůl je levným, současně však efektivním dezinfekčním prostředkem. Krom toho zbavíte houbičku nepříjemných pachů a bude jak nová.

S houbičkami souvisí i hadry na podlahu, které mají v kuchyni také četné využití. Dva vynikající způsoby jejich dezinfekce jsou sůl a ocet. Do litru teplé vody přidejte asi 50 mililitrů octa a 2 lžíce kamenné soli. Do roztoku pak ponořte na 30 minut postižené hadříky. Veškeré nečistoty z látky doslova vyplavou na povrch a dají se pak velmi snadno odstranit. V jedné lázni můžete takto zpracovat i více hadrů, podle potřeby celý postup opakujte.

slánka sůl zrna
Fotografie: Pixabay

Čistý sporák jako z pořadu o vaření: I s těmi nejhoršími skvrnami si poradí směs s colou v hlavní roli

Kamenná sůl a toaleta

Bílé krystaly najdou svoje využití i na toaletě. O jejím čištění už jsme na Bydlíme Útulně psali několikrát. Kamenná sůl totiž čistí, dezinfikuje, odstraňuje veškeré vodní usazeniny a také absorbuje nepříjemné pachy. Jednoduše jí hrst nasypte dovnitř a nechte 30 minut působit. Perfektně čistá bude poté jak samotná mísa, tak i napojené potrubí. Klidně se zbavte všech drahých čističů, tohle bude stačit.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]