Elektřina z citronů či brambor: Kuriozita, která může fungovat v každé domácnosti

Fotografie: Depositphotos

Citron je nejen ovoce s vysokým obsahem vitamínu C, ale je také univerzální pomocník v domácnosti. A díky tomuto triku vám také může pomoci ušetřit hned několik starostí.

Použití citronu může být opravdu různorodé. Můžete ho použít jako dochucovadlo do salátů, jako přírodní nálož vitamínu C do čaje, ale je také účinným pomocníkem v domácnosti při úklidu. Pokud však do citronu zatlučete několik hřebíků, výsledek vás ohromí. Interakce mědi, zinku a citronové šťávy vede k chemické reakci. Měď dostává kladný náboj a zinek ten záporný. Po propojení si můžete vyrobit vlastní elektřinu kdykoliv a kdekoliv potřebujete.

Jak vyrobit přírodní baterii

Abyste měli jasnou představu o tom, jak tento způsob funguje, musíte postupovat přesně podlé návodu. V případě opaku může být tato metoda zbytečná a neúčinná – a citron tak zbytečně přijde nazmar. Vezměte jeden celý citron a pořádně ho v rukách promačkejte, aby se uvnitř uvolnila šťáva, která je v tomto případě naprosto nezbytná, a aby kůra citronu alespoň trochu změkla.

Potom vezměte několik čistých měděných hřebíků a zatlučte je do citronu ve vzdálenosti asi 1 cm. Totéž udělejte se zinkovými hřebíky, ale na opačné straně citronu. Následně připevněte měděný drát k druhému zinkovému hřebíku, druhý měděný drát k třetímu hřebíku a takto postupujte, dokud nebudou připevněny všechny. Tím dojde k reakci mezi mědí a zinkem, jež bude vyrábět dostatečné množství elektřiny, například pro nabíjení telefonu.

Jak baterie funguje

Klasické baterie se skládají ze tří částí. Mají kladnou stranu, která se nazývá katoda, zápornou stranu zvanou anoda a mezimateriál zvaný elektrolyt. V bateriích dochází právě k chemické reakci, jež způsobuje, že se elektřina nahromadí v anodě, dokud není vytlačena z baterie jedním směrem. V baterii, která funguje na bázi citronu, funguje hřebík jako katoda, měď jako anoda a zinek jako elektrolyt. Dva různé typy kovů, zinkový drát a měděný hřebík společně s citronem proto vytváří tok elektřiny, jenž se může hodit například v přírodě.

Každá citronová baterie však produkuje pouze jeden volt energie, ale když jich propojíte více, volty přibydou a elektřina bude silnější. To stačí například k rozsvícení světla. Tento trik ovšem můžete vyzkoušet i s jinými citrusovými plody a zeleninou a zjistit, kolik energie vytvářejí. Ideální jsou k výrobě elektřiny například také rajčata, jablka nebo brambory. Díky zkoušení můžete zjistit, které z ovoce nebo zeleniny vytváří elektřiny nejvíce.

Zdroj: Henkel-forscherwelt

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]