Život bez účtů za energie: Muž si vlastnoručně postavil kompletně soběstačný domov

Fotografie: Depositphotos

Chce žít bez toho, aby se musel starat o nějaké účty, dluhy nebo hypotéky. Postavil si proto svůj vlastní gigantický dům, který je primárně poháněn solárními panely.

Obnovitelné zdroje energie jsou dlouhodobě brány jako pohon budoucnosti. Stejně tak jako jediný adekvátní způsob, jak okolní svět chránit před znečištěním, které naše činnosti způsobují. Stále více lidí si proto tyto systémy zařizuje i v rámci svých domovů. Rozhodně už to není vzácné jako kdysi. Státy navíc takovým iniciativám nahrávají různými dotačními programy a dalšími výhodami. Majitel této stavby šel ale ještě o krok dál. Postavil si totiž dům kompletně na vlastní pohon.

Jak žít bez účtů za energie?

Dalo by se očekávat, že pro takový účel byl zvolen malý domeček kvůli optimalizaci nákladů i energetické spotřebě. Tento nový domov je však opravdu gigantický, protože přesahuje 370 metrů čtverečních. Jeho stavitel a majitel pochází z Oklahomy, avšak zásobování energií není na tomto projektu to nejzajímavější. Celé to totiž vybudoval od píky zcela sám. Jak to dokázal a s jakými překážkami se po cestě musel srovnat? Roby Brian pracoval více než 25 let na Aljašce v odvětví ropného průmyslu.

Povinná energetická transformace budov pokračuje. Přibydou nároky i na vybavení solárními panely

Za ty dlouhé roky našetřil opravdu hodně peněz, protože si chtěl vybudovat domov opravdu podle svých představ. Tedy klidné místo na penzi, kde se nebude muset ohlížet vůbec na nic. K tomu koupil pozemek o rozloze 330 akrů, také velmi bohatý na přírodní zdroje. Následovalo 9 let vytrvalé práce, kdy využíval každý kousek energie, kterou měl k dispozici. Výsledek nechal všechny v tichém úžasu, protože toto se opravdu nevidí každý den.

Ochrana před živly

Oblast Oklahomy je typická tím, že mnoho živlů tu terénem pravidelně doslova „otřásá“. Dům tedy musí také odolat každému rozmaru přírody. Uvnitř se dá najít i bazén a byly tu použity recyklované prvky. Například lahve od vína Rob využil jako části oken. Kromě solární elektřiny jeho dům žádné zdroje nepotřebuje, do konce života tak má pokoj od účtů. Jak je vidět, skutečně dosáhl svého snu.

Zdroj: Positive Vibration

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]