Tendence se ucpat je u domácího potrubí častým sklonem. Krystalická soda je však rychlým řešením

Fotografie: Wolfmann / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Ať už se jedná o jakoukoli místnost, je ucpaný odtok noční můrou každé domácnosti. Existuje ovšem hned několik postupů, jak se problému zbavit, a navíc mu i předejít.

Nemusíte kvůli tomu ani volat instalatéra, ani kupovat drahé a mnohdy spíše škodlivé chemické prostředky. Stačí si připravit téměř kouzelnou směs. Ucpané umyvadlo, vana nebo sprchový kout mají totiž hned dvě nevýhody. V první řadě jde samozřejmě o to, že vám neodtéká voda při mytí. Případně ano, ale jen velmi pomalu a s probubláváním. Další velmi nepříjemnou stránkou této situace je neustálý zápach hniloby. Co s tím?

Jednoduchá směs pro čištění potrubí

Tendence se ucpat je u domácího potrubí obecným sklonem. A i když se snažíte být ostražití, zkrátka se do něj dostávají věci, které jsou pokaždé zatěžkávací zkouškou – kusy jídla, mastnota, sprchové gely, šampon či vlasy. Toto všechno se ve vzájemné kombinaci zachytává uvnitř a způsobuje výše popsaný problém. K napravení této konstelace vám ovšem stačí několik přírodních surovin, které máte nepochybně doma. Co s tím tedy provést?

  • Smíchejte sklenici bílého octa se šumivou tabletou aspirinu.
  • Roztok jednoduše vlijte do odtoku.
  • Jakmile tak učiníte, otvor ucpěte zátkou, hadrem nebo něčím dalším. Jde o to, aby chemická reakce skutečně proběhla v potrubí, nikoli v umyvadle.
  • Nechte směs působit aspoň 5 minut.
  • Do odpadu pusťte horkou vodu a sledujte, o kolik rychleji teď odtéká.
  • V případě potřeby postup opakujte.
  • Nemáte-li doma šumivý aspirin, postačí vám lžíce jedlé sody, funguje to zcela totožně.

Sůl a jedlá soda

Smíchejte 2 lžíce soli a 1 lžíci jedlé sody ve sklenici vody. Pak vše jednoduše nalijte do odtoku a nechte 10 minut odstát. Stejně jako v předchozím případě ho ucpěte špuntem nebo hadrem a pak propláchněte teplou vodou.

vodovod dřez
Fotografie: Pixabay

Přísavka neboli zvon

Nepochybně nejznámější metoda na bázi čisté fyziky a hrubé síly. Je ale potřeba znát přesný postup, protože opravdu nestačí zvon jen přiložit na odtok. Je totiž nutné vytvořit podtlak a ucpat všechny otvory. Zakryjte tedy přepadový otvor umyvadla, zvon dejte na odtok a pusťte vodu. Jakmile se guma potopí, přitiskněte a pak uvolněte. Opakujte, dokud nedostanete ven všechny nečistoty a voda nepoteče opět zcela nerušeně.

Krystalická soda

Jestliže jste narazili na skutečně odolnou a starou špínu, nemusí tyto recepty fungovat. V takovém případě použijte klasickou sodu, tedy krystalky. Vybavte se brýlemi a rukavicemi. Poté 100 gramů krystalické sody zalijte 2 litry vroucí vody. Dobře promíchejte a nalijte do odtoku. Nechte působit klidně několik hodin. Ideální načasování je večer, aby mohl roztok působit přes noc.

Nic nepomohlo? Čas na rozebrání

Potíže nastanou při uvíznutí pevných částí v sifonu. Ten je pak potřeba rozebrat a všechno z něj dostat. Vezměte si rukavice a pod sifon dejte kbelík kvůli všemu, co vyteče. Jde o tu plastovou soustavu, která váš dřez spojuje s trubkami. Nejdřív odšroubujte vypouštěcí zátku a nechte vytéct špinavou vodu. Pak pokračujte 2 kroužky, které spojuje sifon se dřezem a potrubím. Pozor – nesmíte je ztratit, hlavně nesmí spadnout do kbelíku.

Pomocí čehokoli, co máte po ruce, zbavte sifon veškerých usazenin a dobře vyčistěte i vnitřní povrch. Opět vše smontujte a rozhodně vyměňte těsnění. Jakmile pustíte vodu, nepochybně si všimnete znatelného rozdílu.

Zdroj: Eleganzaplus

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]