Fóliovník z PET lahví za pár korun! Jak na to?

Patrně tím nejtěžším úkolem v tomto projektu je nashromáždit dostatečně velkou zásobu PET lahví. O to těžší je to v případě, že nepijete kupované limonády. Nicméně nemusíte být na sběr PET lahví sami a můžete zaúkolovat rodinu, sousedy a přátelé.

Na stavbu takového normálního fóliovníku (2,5 m dlouhý a 1,8 m široký) je potřeba cca 1400 dvoulitrových PET lahví. Mimo lahví budete potřebovat dřevo anebo kovové tyče pro postavení konstrukce.

Pevný, přitom lehký plast v podobě PET lahví je ideální stavební materiál. Lidé z něj staví různé věci. Například vor dětem pro letní dobrodružství někde na jezeře, taburety, ale i skleníky (tedy PET fóliovníky).

Jaké má PET fóliovník výhody?

  • Je samozavlažovací – plastové lahve netěsní 100 %, tudíž vydatný déšť zajistí, že se tam dostane voda, která se nebude tak honem odpařovat.
  • Je mnohem levnější než ostatní varianty.
  • Snadno jej opravíte, pokud se v některých místech poškodí.
  • Je pevnější, než se na první dojem zdá. Plastové lahve de facto ukotvíte na konstrukci, tudíž se nemusíte bát, že ho odfoukne vítr. Klíčová je tedy samotná konstrukce, nikoliv PET lahve.
  • Propouští světlo

Jak na stavbu?

Nejdříve musíte nasbírat velké množství PET lahví, umýt je, odstranit všechny štítky a víčka, nakonec seříznout dna.

Připravíte si pruty, jež budou PET lahve držet pohromadě. Může jít o dráty anebo bambusové pruty. Délka prutů záleží na rozměrech konstrukce. Jinou délku budou mít stěny a jinou střecha. Lahve na tyto pruty jednoduše navlečete. Každá další láhev je částečně zasunutá do předchozí. S navlékáním vám mohou klidně pomáhat i děti.

Postavte bytelný rám

Postavte dobře ukotvený dřevěný rám – místo dřeva lze použít i kovové tyče. Záleží na vás, čemu dáte přednost. K rámu pak začněte upevňovat pruty s PET lahvemi. Jak pruty připevnit? Můžete použít hřebíky, ale klidně je i přidrátovat či omotat pořádně pevným provázkem. Nejprve udělejte stěny, nakonec střechu.

Kreativitě se žádné meze nekladou, proto můžete postavit klidně i PET fóliovník se špičatou stříškou, rovnou, kopuli či malý fóliovník, který bude z jedné strany zcela otevřený.  

Obrázek: samuelcody.hants.sch.uk, poradamamu.in.ua