Moudrá rada zkušené hospodyňky ušetří spoustu času při odstraňování vodního kamene a usazenin z žehličky

Fotografie: Freepik

Usazeniny a vodní kámen jsou časem problémem každé žehličky, pokud se používá velmi často. Je to ale nepostradatelný nástroj pro každého, kdo chce vypadat dobře a chce se dobře také cítit. Vzhled oblečení ale velmi závisí na tom, jak je žehlička kvalitní a jak dobře se o ni staráte. Měli byste ji totiž pravidelně čistit od usazenin a vodního kamene.

Čištění žehličky máte hotové během chvilky

Čištění žehličky není vůbec nic složitého a nebude se muset vůbec namáhat. Pokud budete žehličku udržovat pravidelně, nemůže se vám stát, že nad čištěním budete trávit spoustu času. Z článku se dozvíte, jak čistit žehlicí plochu, jak na žehličku potaženou keramickou nebo jak odvápnit napařovací žehličku.

Oblečení, které žehlíte špinavou žehličkou, nebude vypadat dobře, navíc si ho můžete zničit. Některé kousky oblečení, jako jsou halenky a košile jsou vyrobený z takových látek, které se špatně žehlí a je na nich vidět každý záhyb. Hlavně proto je důležité mít žehličku vždy čistou a připravenou k akci.

Fotografie: Freepik

Může se stát, že svůj oblíbený kousek oblečení musíte vyhodit, protože jste ho žehlením zničili. Tomu už bude konec. Žehlicí plochy jsou vyrobeny hlavně z keramiky, železa nebo teflonu. Jsou to odolné materiály a snad se používají.

Na spálenou žehličku pomůže peroxid vodíku

Peroxid vodíku seženete v jakékoliv lékárně nebo drogerii. K němu budete potřebovat ještě bavlněnou podložku, ručník nebo utěrku. Namočte vatový tampon do peroxidu, aby byl úplně mokrý. Poté s ním otřete žehlicí plochu žehličky. S každým pohybem tamponu mizí usazeniny. Tuto metodu můžete použít kdykoliv uvidíte, že je žehlicí plocha zanešená.

Snadno můžete žehličku také odvápnit. Budete potřebovat jen kyselinu citronovou a převařenou vodu. Následný roztok nalijte do zásobníku vody, poté aktivujte páru a žehličku zapněte na plný výkon. Čištění bude pokračovat tak dlouho, dokud je v nádržce voda.

Fotografie: Pixabay

Podobně odvápníte také žehlicí plochu napařovací žehličky. Musíte ji zapnout na plný výkon, nejdříve ale do nádržky nalijte vodu po maximální množství. Žehlička se začne ohřívat, poté se vypne. Když se vypne podruhé, vypojte ji ze zásuvky a stiskněte tlačítko, které slouží k čištění žehličky.

V tomto procesu čištění musí být žehlička protřepávána, aby se vodní kámen rychle odstranit. Poté žehlicí plochu žehličky opláchněte, stejně jako nádržku. Pomoci v čištění může také sůl, která vyčistí uhlíkové usazeniny.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]