Graffiti- umění nebo vandalismus?

Graffiti se v posledních letech staly součástí téměř každého města. Jejich historie odstartovala přibližně před 30 lety v New Yorku, kde se tento druh umění, zábavy a životního stylu velmi rychle uchytil, a také rozšířil do zbytku světa.

Ne každý je však tomuto umění nakloněn – zejména majitelé nemovitostí. Ne vždy se jedná o vkusné malby, které mohou zdobit a zpříjemnit pohled na rezavějící plot nebo opuštěný vagón na starém nádraží. Pokud vám někdo na váš rodinný dům, restauraci či jiný objekt nastříká graffiti, příliš radosti to patřičně nepřinese. Ovšem dnes naštěstí existuje možnost, jak se proti tomuto fenoménu bránit. Jak na graffiti, si prozradíme v dnešním článku.

Antigraffiti nátěry

Jedná se o typ nátěru, jenž poskytne ochranu vaší nemovitosti proti nadšeným sprejerům. Antigraffiti nátěry se aplikují na novou fasádu, která je vyčištěná od starých graffiti a čerstvě zrekonstruovaná. Tento speciální nátěr poskytuje přírodním i umělým povrchům preventivní ochranu. Většinou se nátěr aplikuje až do výšky tří metrů, kde na povrchu vytvoří ochrannou bariéru zabraňující proniknout graffiti do podkladu.

Odstranění antigraffiti nátěrů

Nejdříve je však nutné odstranit původní „malůvky“. Odstranění graffiti Brno se postará o vyčištění vašeho objektu. Pokud se jedná pouze o pár stříkanců sprejem či kreseb fixem, které zvládnete odstranit sami, slouží k tomu odstraňovače dle typu antigraffiti nátěru. Odstranění graffiti je možné i bez poškození původního nátěru a zanechání pozůstatků sprejerské barvy a stínů. Odstranění malůvek je však pouhým začátkem. Po odstranění graffiti se ihned aplikuje speciální nátěr, který ochrání fasádu vašeho domu či jiného objektu.

Nejčastější oběti sprejerských aktivit

Mezi nejčastější cíle pouličních sprejerů a vandalů patří v prvé řadě opuštěné objekty, dopravní prostředky,graffiti lavičky, památky, mosty, památníky, MHD, dětská hřiště a bohužel i panelové či rodinné domy. Součástí antigraffiti programu není jen odstraňování starých malůvek a poskytování nemovitostem ochranu speciálním nátěrem, ale i vymezení legálních ploch, kde mohou toto své umění sprejeři nadšeně provádět.

Obrázek: pixabay.com