Perlivé limonády zachraňují životy. Vysoký obsah oxidu uhličitého z nich po protřepání dělá účinný hasicí přístroj (Video)

Fotografie: Oilpanhand / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Tento oblíbený nápoj dokáže více, než jen uhasit žízeň. Složení Coca-Coly je natolik výjimečné, že se těší specifickým vlastnostem, které můžete libovolně využít.

Coca-Cola je jedním z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších amerických nápojů u nás. Často se doporučuje podávat ji při střevní chřipce nebo nežádoucích trávicích potížích. Pár doušků tohoto ledového nápoje si hravě poradí se vším, co váš žaludek zrovna trápí. Údajně dokáže Coca-Cola rozpustit i rezavý hřebík. Vedlejší využití Coca-Coly je někdy opravdu zvláštní. Využít tento nápoj můžete i při hašení požáru.

Použití Coca-Coly při hašení požáru

Hasiči při své show po celém světě demonstrují, jak je možné mírný požár uhasit pomocí láhve Coca-Coly. Stačí jedna láhev tohoto syceného nápoje a máte po požáru. S největší pravděpodobností nebude hašení amatérem tak účinné jako hašení vycvičeným hasičem, ale pokud máte láhev Coca-Coly po ruce, je to rozhodně lepší, než běžet do vedlejší místnosti a shánět kyblík s vodou.

Fotografie: Osde8info / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Proč Coca-Cola funguje tak skvěle

Ukázalo se, že nejen Coca-Cola vám může pomoci uhasit požár. Stejně dobře vám poslouží jakýkoliv sycený nápoj. Můžete použít slazené limonády i neslazené minerálky. Tajemství jejich účinnosti spočívá v tom, že se skládají většinou z 90 % z vody s rozpuštěným oxidem uhličitým. Obojí jsou vynikající hasicí látky. Důležitá je při zákroku koncentrace obou složek na vhodné místo požáru, což by mohl být bez tréninku trochu problém.

Kdy je vhodné nasycený nápoj k hašení použít

Libovolný nasycený nápoj můžete použít k hašení běžných hořlavých materiálů, jakými jsou dřevo, papír, textilie, guma, bavlna a vlna. K uhašení elektrických požárů rozhodně nikdy nepoužívejte hasicí prostředek na bázi vody. V tomto případě hrozí riziko úrazu proudem. Než sycený nápoj k hašení použijete, pořádně ho protřepejte, abyste uvolnili rozpuštěný oxid uhličitý.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]