Hasič objasnil, přo nikdy nespat s otevřenými dveřmi do pokoje. V případě požáru jde o život

Fotografie: Vlastní tvorba

Spousta lidí ráda spí s otevřenými dveřmi od ložnice, a to z různých důvodů. Možná ale nikdo netuší, jak nebezpečné to může být.

Spánek je jednou z nejdůležitějších potřeb člověka a s tím je spojeno i pohodlí a potřebný klid. Každému však vyhovuje něco jiného. Někdo rád spí s otevřenými okny, někdo zase rád spí při úplné tmě a někomu zase vyhovuje spát s otevřenými dveřmi. Avšak americké studie prokázaly, že spaní s otevřenými dveřmi může být opravdu nebezpečné. Důvody vás možná překvapí, možná kvůli tomu začnete dveře před spaním zavírat.

Proč dveře od ložnice před spaním raději zavírat?

Lidé, kteří spí s otevřenými dveřmi, k tomu mají různé důvody. Někdo rád slyší vše, co se v domě mihne, a někdo si zase myslí, že v případě jakékoliv nouze je to rychlá cesta, jak se dostat ven z domu nebo bytu. Má to něco do sebe, avšak zároveň je to tak trochu nesmysl. Spaní se zavřenými dveřmi může ušetřit pár minut například v případě požáru, který může vypuknout v tu nejnečekanější chvíli. Zavřené dveře však fungují jako bariéra, jež omezuje vstup škodlivých a toxických látek, kouře a plamenů.

Škodlivý kouř z požáru může způsobit vážná vnitřní zranění a zavřené dveře jsou dočasnou ochranou, abyste stihli zavolat pomoc. I v případě útoku nebo vloupání do domácnosti mohou zavřené dveře pomoci. Útočník i lupič se v domě nebo bytě mohou pohybovat potichu, avšak otevírat některé dveře může být hlasité, a vy se tak v případě nutnosti můžete zachránit a zavolat pomoc.

Americký experiment

Právě americké studie prokázaly, že mít zavřené dveře od ložnice je bezpečnější než spát s dveřmi otevřenými. Aby tuto studii prokázaly, připravili experiment, který má varovat. Americký institut připravil ve studiu obývací pokoj propojený se dvěma ložnicemi, jedna ložnice byla otevřená a druhá zavřená. Hasiči poté udělali požár, který ihned nato uhasili. Výsledkem byly skoro nedotčené dveře zavřené ložnice, zatímco druhá otevřená ložnice byla zanesena sazemi a tmavým nepříjemným kouřem.

Fotografie: Pixabay

Studie také prokázaly, že v dnešní době se plameny a oheň v domácnostech šíří rychleji než v minulosti. Ačkoliv dříve nebylo bydlení tak vybavené, jako je dnes, je prokázáno, že lidé měli dříve na útěk více času. Podle studií měli v 80. letech nájemníci v případě požáru v průměru 17 minut na to, aby opustily své bydlení. Dnes jsou to bohužel mizerné 3 minuty. Příčinou je kvalita dnešního nábytku a organizace prostoru v domácnosti.

Zdroj: ErieInsurace, FamilyHandyMan