Většina zahrádkářů v srpnu zapomíná na tento klíčový krok při pěstování rajčat

Fotografie: Depositphotos

Srpnové hnojení rajčat rozhodne o tom, jak velká vaše úroda letos vlastně bude. Volte přírodní hnojiva a zalévejte ke kořenům.

Koncem srpna a v září se v některých oblastech začínají výrazněji snižovat teploty, zejména v noci a po ránu. A to má negativní dopad na proces dozrávání rajčat. Můžete jim však pomoci srpnovým přihnojením přírodními látkami. Ty přispějí k rychlejšímu zrání.

Hnojení bórem

Hnojením rajčat v srpnu můžete ještě zvýšit letošní sklizeň. V tomto období je důležité dbát na správnou techniku a množství hnojiva, aby nedošlo k poškození rostlin. Například použití nevyzrálého kompostu nebo neuleželého hnoje by mohlo vést k poškození kořenů. A také k zastavení růstu kvůli vysokým hladinám živin, které jsou pro rajčata škodlivé. Správné hnojení bórem může stimulovat tvorbu plodů, ale je třeba dávat pozor na jeho nadměrné používání, neboť může být pro rajčata toxický.

Kefírový nálev

Značným přínosem je pro rajčata kefír. Hnojivo pomůže rajčatům rychleji růst a rovněž zvýší imunitu rostlin, což je koncem léta dvojnásobně důležité. Kefír obsahuje hodně vápníku a pomáhá proti hnilobě květů (ta může způsobit úhyn celé rostliny). Fosfor a draslík v kefíru urychlí proces zrání a podpoří chuť i šťavnatost plodů. Jak připravit kefírový koncentrát? Smíchejte jeden litr kefíru se čtyřmi šálky dřevěného popela. Přilijte 10 litrů vody, 10 kapek jódu a trochu vermikompostu. Litr tohoto koncentrátu rozřeďte 10 litry vody a zalévejte rostliny rovnou ke kořenům.

Většina zahradníků podceňuje tyto zásadní kroky při pěstování rajčat a okurek v horku

Další možnosti přírodního přihnojování

Jako bezpečná a vynikající přírodní alternativa se ukázaly být ovesné vločky, píší na webu HomesAndGardens. Ty podporují zdravý růst rajčat (rozmixujte a nechte vylouhovat). Jódová zálivka je další metodou, která může pomoci rajčatům v srpnu, ale i zde je důležité dodržovat správné dávkování. Výborným domácím hnojivem jsou cibulové slupky – dodají rajčatům potřebné živiny a podpoří dozrávání plodů. Užitečný je i dřevěný popel, neboť obsahuje draslík a fosfor, a ty jsou nezbytné pro tvorbu květů a růst plodů, píší na webu CPykami.

V srpnu můžete provést také hnojení nálevem z droždí, o němž jsme na BydlímeÚtulně psali před časem. Tentokrát do něj můžete přidat i trochu medu.

V srpnu ještě pohnojte, budou rychleji dozrávat
Fotografie: Pixabay

Při hnojení je důležité sledovat reakci rostlin a přizpůsobit množství a typ hnojiva podle jejich potřeb. Pokud by listy rajčat začaly žloutnout, může to být známkou přehnojení! Vždy je lepší hnojit opatrně a postupně, aby se předešlo jakémukoli riziku poškození rostlin. Hnojení rajčat v srpnu tedy vyžaduje poměrně vysokou pozornost. Pokud je však prováděno správně, může výrazně přispět ke zdraví rostlin, a ještě i během září k bohaté úrodě rajčat. Veškeré tekuté domácí hnojivo přilévejte rovnou ke kořenům.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*