Sirkové hnojivo působí na rostliny jako živá voda. Zápalky stačí namočit do vlažné vody

Fotografie: Pastorius / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Hlavičky zápalek obsahují látky, které mohou rostlinám pomoci v růstu. Podívejte se, jak si z nich připravit účinné hnojivo.

Přestože si příroda umí poradit sama, pravidelným hnojením můžete dosáhnout mnohem lepších výsledků. A to nejen na zahradě, ale i v domácím prostředí – interiérové květiny vám budou také vděčné. Účinné hnojivo se přitom dá připravit i z nečekaných zdrojů.

Proč se vyplatí rostliny hnojit

Rostliny během svého růstu spotřebovávají živiny z okolní půdy. Ta se ale postupně vyčerpává, jak poznamenává portál ZahradníCentrumJH, přičemž nový cyklus se nastartuje až s podzimem a zimou. Další živiny je tak záhodné rostlinám dodávat v podobě pravidelného hnojení. To napomůže nejen jejich zdravému vývoji, ale budou díky němu i silnější, budou více plodit a výrazněji kvést.

Pro usnadnění práce můžete navštívit nejbližší zahradnické potřeby a o tom, co vaše rostliny potřebují, se poradit. Obecně však platí, že dusík podporuje růst a fosfor napomáhá správné funkci kořenového systému. Kromě komerčních hnojiv lze přitom tyto prvky získat i z poměrně netradičních zdrojů. Příkladem může být hnojivo z banánů a vajec, na nějž jsme vám přinesli recept na BydlímeÚtulně, nebo klasické zápalky.

K bohaté úrodě rajčat pomůže efektivní hnojivo, jehož hlavní složkou je droždí

Sirkové hnojivo na dva způsoby

Zápalky či sirky se skládají z dřívka nasyceného parafínem pro lepší hoření a fosforečnanem sodným, přičemž zakončené jsou hlavičkou obsahující chlorečnan draselný, sulfid amonitý, síru a barvivo. Alespoň tedy ty moderní, podle webu VMD-drogerie. Portál Cpykami k tomu přidává ještě fosfor, který právě společně se sírou tvoří základ nejednoho hnojiva. Ale jak tyto látky dostat ze sirky do půdy a k rostlinám? Velmi snadno.

Pokojová květina zavěšená
Fotografie: Pexels

První možností je namočení přibližně 10 sirek do tří deci vlažné vody. Po vychladnutí sirky z vody vyjměte a vodu, do které se mezitím zmíněné látky uvolnily, použijte jako hnojivo. Na rostliny ho můžete aplikovat asi jednou za dva týdny. Pokud se vám nechce připravovat se zálivkou, můžete „syrové“ sirky hlavičkou dolů zapíchat přímo do půdy k rostlinám. Zaléváním se z nich látky budou postupně uvolňovat samy. Tento druhý způsob je nicméně vhodný jen pro pokojové rostliny.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*