Bohatou úrodu rybízu zajistí šikovné hnojení. Pomohou i bramborové slupky a starý chléb

Fotografie: Kmtextor / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Malé kuličky s charakteristickou chutí milují nejen děti. Zjistěte, jak podpořit úrodu rybízu, a to s použitím obyčejných zbytků z kuchyně.

Když se řekne rybíz, spousta lidí si představí horké letní dny strávené na zahradě u babičky, kde se těmito „minihrozny“ ládovali rovnou z keřů. Rybíz je obecně velmi nenáročný, ale pokud si chcete zajistit opravdu velkou úrodu, dopřejte mu hnojivo.

Škoda každé kuličky, jež přijde nazmar

Rybíz není jen ovoce, po kterém se začneme shánět těsně před Vánocemi v podobě marmelády na promazání lineckého cukroví. Mnohem lépe totiž chutná čerstvý, přímo utržený z keře. Trpké kuličky si lze vychutnat v červené, ale i bílé nebo temné, skoro až černé barvě. Kyselou chuť léta pak rybíz připomene nejenom jako marmeláda, ale také koláč s drobenkou, šťáva či třeba víno.

Podle portálu Healthline je rybíz navíc i velmi zdravý. Obsahuje jen velmi málo tuků a kalorií, má vysoký podíl draslíku, hořčíku, vápníku, a především vitamínu C. Kromě podpory imunity umí třeba i předcházet rakovině nebo nemocem srdce. A co za to tento keř chce? Téměř nic, ideální čas na výsadbu rybízu je na podzim, jak jsme psali na BydlímeÚtulně, nicméně poté stačí ho pravidelně zalévat a před sezónou prostříhat a přihnojit.

Domácí hnojivo s maximálním účinkem

Aby keře rybízu v sezóně plodily, potřebují zkraje jara vzpruhu v podobě hnojiva s dostatkem dusíku, fosforu a draslíku. Přípravky z obchodu jsou ale často drahé a obsahují příliš chemie. Připravte si proto domácí hnojivo ze zbytků, jak ho doporučuje portál Deccoria.

Tři druhy rybízu
Fotografie: Pixabay
  • Hnojivo z bramborových slupek – slupky z brambor od nedělního oběda nevyhazujte. Podlijte je vodou a asi dvacet minut na mírném plamenu povařte. Nechte zchladnout a teprve poté přeceďte. Výslednou zálivku nařeďte v poměru jednoho dílu na deset dílů čerstvé vody. Keře jí můžete podpořit v růstu jednou měsíčně.
  • Hnojivo ze starého chleba – použít můžete i chleba čerstvý, volba je na vás. Chléb natrhejte na větší kusy do kbelíku nebo misky a zalijte vodou, aby byl ponořený. Zakryjte hadrem a ponechte na teplém místě asi týden kvasit. Poté přes plátýnko sceďte a tekutinu nařeďte vodou ve stejném poměru jako hnojivo výše, tedy 1 : 10.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*