4 největší rozdíly mezi spánkem mužů a žen

O důležitosti kvalitního spánku bylo napsáno mnoho. Patrně víte, že za kvalitou spánku stojí jednak strava a fakt, zda se na večer člověk necpe těžkými jídly, stres, prostředí, ovzduší, kvalitní postel, rošt a matrace plus mnoho dalších faktorů.

Jenže ani tak to se spánkem nemusí být jednoduché. I když budete se svým partnerem v mnoha věcech kompatibilní, jakmile dojde na spánek, mohou každému vyhovovat zcela rozdílné věci. Proč tomu tak je? Především proto, že spánek mužů a žen se liší. Dnes tedy vynecháme rady, jak docílit kvalitního spánku a podíváme se společně na 4 největší a nejčastější rozdíly mezi spánkem mužů a žen.

Ženy by měly mít více spánku

O ženách je známo, že dokážou dělat více věcí naráz. Právě to může být dost náročné, proto jejich tělo vyžaduje více spánku/odpočinku. Ovšem nepředstavujte si nějaký velký rozdíl. Podle výzkumů ženám stačí o 20 až 60 minut delší spánek. Takže žádné víkendové vyspávání jako výmluvu…

Ženy chodí do postele dříve

Nevím, jak je tomu u vás, ale u nás se ráno vždy probouzím jako první. Ženy zkrátka vstávají dříve, protože jde o tzv. cirkadiánní rytmus. Jde o jeden z biorytmů s periodou o délce cca 24 hodin, jež může kolísat mezi 20 až 28 hodinami. Jednoduše řečeno ženy mají ve zvyku chodit spát dříve a tím pádem i dříve vstávat.

Ženy častěji trápí nespavost

Zatímco muži často trpí poruchou zvanou spánková apnoe (porucha, při níž během spánku člověk přestává dýchat) muži 4%, ženy 2 %, tak ženy si to vynahrazují zase tím, že mají mnohem větší pravděpodobnost nespavosti, oproti mužům.

Ženy spí hlubším spánkem

Už jsme si výše napsali, že ženy potřebují více spánku a jejich spánek je i mnohem hlubší. A to dokonce i v případě, že prožívají stresové období.

Obrázek: pixabay.com