Bohatě kvetoucí hortenzie díky vhodné péči: Ocení i účinná hnojiva a mírně kyselou půdu

Fotografie: Freepik

Hortenzie patří k těm nejkrásnějším keřům našich zahrad. Jejich květenství vydrží poměrně dlouho, u některých odrůd se navíc v průběhu kvetení mění barvy.

Aby hortenzie zdravě rostly a bohatě kvetly, vyžadují pravidelnou péči. Co tedy hlavně potřebují? Dobrý střih a vydatné hnojení. Pak dodají svými květy vaší zahradě nebývalé kouzlo. Jenže – každou hortenzii si nemůžete ostříhat, jak vás napadne. U různých odrůd musíte dodržovat i předepsaná pravidla.

Odrůdy hortenzií

Nejznámější tři druhy hortenzií jsou h. velkolistá (Hydrangea macrophylla), h. latnatá (Hydrangea paniculata) a h. pilolistá (Hydrangea serrata). Odrůd je však víc než deset, včetně hortenzie popínavé.

  • Hortenzie velkolistá – jde o opadavý keř, který dorůstá výšky 1,5 m, ale ve vhodných pěstebních podmínkách může být i vyšší a hodně rozlehlý. Záleží také na tom, jak ho budete stříhat. Květenstvím jsou kulovité či polokulovité chocholíky.
  • Hortenzie pilovitá – poměrně odolné rané kultivary, které vyrůstají do výšky od 120 až do 200 cm. Skupenství květů jsou plochá, objevují se počátkem června a často svou barvu v průběhu kvetení mění.

Tyto dva druhy hortenzií kvetou na starém, tedy na dvou a víceletém dřevě, a proto je nestříhejte teď na jaře, jak píší na webu MarthaStewart. Můžete odstřihnout pouze slabé nebo odumírající větvičky. Jinak byste se letošního kvetení nedočkali – květové pupeny se totiž vytvořily už loni koncem léta. Velkolisté a pilovité hortenzie se tedy stříhají hned po odkvětu, dřív než vyraší květové pupeny pro příští sezonu.

  • Hortenzie latnatá – ty kvetou na jednoletých výhonech, a proto je u nich situace jiná. Květní pupeny se vytvářejí až na jaře, proto je zapotřebí tyto keře stříhat na podzim, v zimě nebo v předjaří. Pro bohatou úrodu květů všechny výhony zkraťte o třetinu jejich délky.

Dubnové vysévání může být neobvykle pestré. Na výsadbu je připravený i hrášek a cibule

Hnojení hortenzií

Tyto rostliny potřebují velké množství minerálních látek a stopových prvků, například NPK, hořčík, železo, mangan, síru, měď a bór. Proto si pěstitelé těchto krásných keřů kupují hotové hnojivo, které je připravené přímo pro hortenzie. Důležitá je i půda, která by měla být propustná a mírně kyselá, pH 5,5–6. Pokud si kyselostí nejste jistí, můžete do ní přidat trošku kyseliny citronové nebo jablečného octa.

Hortenzie pilovitá
Fotografie: Pixabay

Domácí hnojení je možné provádět třeba kefírem. Ten obsahuje prospěšné bakterie, fosfor, draslík, hořčík, dusík a vápník. Připravte si zálivku z pěti litrů vody a litru kefíru. Důkladně promíchejte, nechte chvíli ustát a pak zalijte. Na webu Deccoria se uvádí, že díky tomuto přihnojování budou hortenzie kvést bohatě a dlouho. Na BydlímeÚtulně jsme nedávno rovněž napsali, jak se máte na jaře postarat o jahodníky.

Zdroje: Deccoria, MarthaStewart

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*