Pravidla pro vymalování jednotlivých místností v interiéru

Barvy jsou důležitou součástí každého interiéru a dokáží ovlivnit náladu, aktivitu, chuť k jídlu anebo touhu lenošit. Z tohoto důvodu se hodí do každé místnosti jiná barva. Barvy člověka ovlivňují víc, než si mnozí myslí. Existuje i obor, který se vlastnostmi barev na lidskou psychiku zabývá. Léčení pomocí barev je prastará metoda, možná ještě starší, než léčení pomocí vůní.

Na tom, jak se doma cítíme hrají velkou roli právě barvy. Není tedy jedno, jaká barva bude v kuchyni, dětském pokoji, ložnici či pracovně. Společně se tedy dnes podíváme, jaké barvy se hodí do různých místností.

Předsíň

Předsíň je jakousi vstupní bránou. Než si vybereme vhodnou barvu je nutné zohlednit, kolik denního světla do předsíně proniká. Je-li to místnost s plným denním světlem anebo naopak. Do předsíně se hodí barvy světlé – bílá, světle šedá, modrá, zelená, oranžová, žlutá. Pokud do předsíně proniká dostatek denního světla, můžete sáhnout i po sytějších a tmavších tónech.

Kuchyně a jídelna

Kuchyně je srdcem domova. Volba barvy je zde víceméně otázkou vkusu, ale žlutá prohřeje, rozzáří a povzbudí chuť k jídlu. Dnes je v módě dávat do kuchyně i modrou či zelenou. Nicméně modrá je barva chladu, tudíž jen těžko si skvěle vychutnáte jídlo. Podobně působí i zelená. Když už si vyberete modrou nebo zelenou, pak je dobré doplnit tyto barvy o nějaké hřejivější. Do kuchyně se mimo žluté hodí i oranžová (podporuje komunikaci) nebo červená. U červené zase pozor na přílišnou agresi. Tu je vhodné doplnit o barvu bílou a světlé doplňky.

Obývací pokoj

Obývák by měl působit útulně, odpočinkově. Do malého obýváku jsou vhodné světlé barvy. Veselost a hravost vytvoříte pomocí zdobení – třeba samolepky na stěnu. Do větších místností lze použít i tmavší barvy. I do obýváku se hodí žlutá, oranžová, ale i zelená, levandulová, hnědá, šedá. Tady jde spíš o osobnost, přítomnost denního světla a toho, čeho chcete docílit.

Ložnice

V ložnici bychom se měli dokázat uvolnit, odpočívat. Zvolené barvy mohou ovlivnit kvalitu spánku i touhu po milování. Vhodné jsou studené barvy, jako je modrá, šedomodrá, mentolová. Záleží také na tom, kterým směrem je ložnice situována. Je-li ložnice orientována na sever, lze použít i teplejších barev. Do ložnice se hodí také barvy: lososová, růžová, pudrová, krémová, bílá.

Obrázky: pixabay