Pravidelně doma uklízíte, umýváte veškeré používané povrchy, čistíte koupelnu, linku i dřez, přesto se stále opakuje ten samý problém. Zápach, který se line z umyvadla, dřezu či odtoku ve sprchovém koutě? Dřez ani umyvadlo nestačí jen běžně umýt, nevábný puch se totiž tímto způsobem nezlikviduje, co s tím?
Jak eliminovat zápach vlastními silami bez návštěvy instalatéra? Vyzkoušejte několik osvědčených postupů, které fungují. Navíc nebudete potřebovat drahé přípravky!
Co stojí za zápachem?
Samozřejmě je důležité zbavit se nepříjemného zápachu, ale ještě důležitější je najít příčinu jeho vzniku, aby se neobjevoval zas a znovu. Jaké jsou nejčastější důvody zápachu z dřezu nebo umyvadla? Zápach vzniká nejčastěji:
- nesprávnou instalací sifonu nebo zvlněním odtokové trubice, v tom případě je nutné zkontrolovat utěsnění jednotlivých součástí, případně zajistit jejich výměnu;
- nízkou frekvencí čištění, což způsobuje hromadění plaku a nečistot uvnitř sifonu, vede ke vzniku hniloby a následného zápachu, proto je nutné čistit odpad pravidelně;
- špatným těsněním uvnitř odtokového systému, do hadice prosakují nečistoty z odpadu, je nutný zásah instalatéra, který systém opraví;
- závadou na stoupačce nebo odtokovém potrubí, což pomohou vyřešit instalatéři.
V případě zápachu tedy nejprve zkontrolujte všechny odpadní trubky a případné závady řešte hned s instalatéry. Poté zkontrolujte odpadní sifon u dřezu a umyvadla, demontujte jej a prověřte stav zvlněné odtokové trubice. Pořádně vyčistěte vnitřek, při větším zanesení je vhodnější vyměnit sifon za nový.
Zdraví škodlivý zápach
Smradlavý puch z odpadu není jen nepříjemný, ale také nebezpečný. Jedná se o zápach, který může obsahovat sirovodík nebo amoniak, sloučeniny, které poškozují nervový a dýchací systém. Obdobně působí také metan, který ovlivňuje fungování orgánů lidského těla. Dlouhodobé vystavení organismu těmto látkám může způsobit bolesti hlavy, úzkost nebo mdloby, proto je nutné odstranit tento nežádoucí jev co nejdříve. V případě koupelny, kde se často jedná o zápach z kanalizace, je vhodné přistoupit k instalování zpětného ventilu vzduchu, který zamezí vniknutí zápachu z kanalizace.
Jak odstranit zápach za pomoci běžných prostředků
Sifon je čistý, přesto se line zápach ze dřezu či umyvadla? Vyčistěte odtok pomocí běžně dostupných prostředků:
Jedlá soda
Existuje větší pomocník v domácnosti než jedlá soda? Těžko! Právě ta si poradí s plakem a usazeninami v potrubí. Pro vyčištění umyvadla budete potřebovat:
- 150 g jedlé sody,
- 500 ml vody.
Rozpusťte jedlou sodu ve vroucí vodě a nalijte roztok od odtoku dřezu nebo umyvadla. Nechte působit asi 45 minut, následně propláchněte horkou vodou. Je dobré postup několikrát opakovat, dokud se nezbavíte zcela zápachu.
Jedlá soda a ocet
Kombinace jedlé sody a octa pomůže nejen odstranit zápach, ale také uvolnit ucpané nečistoty a usazeniny z trubek. Připravte si stejné množství jedlé sody a octa. Ocet ohřejte v kastrolu. Do odtoku nalijte nebo nasypte jedlou sodu (podle druhu) a zalijte horkým octem. Vypouštěcí otvor ucpěte zátkou nebo hadříkem a nechte působit 30 minut, poté nalijte do odtoku asi 2 litry vroucí vody a propláchněte dostatkem horké vody z kohoutku pro dočištění.
Kuchyňská sůl
Dalším výtečným pomocníkem pro odstranění zápachu, ale také mastnoty a dalších nečistot, je kuchyňská sůl. Vhodné je použít sůl večer s působením roztoku během noci. Připravte si:
- 150 g soli,
- 2 litry čerstvě převařené vody.
Sůl rozpusťte v připravené vodě a nalijte roztok do umyvadla, nechtě působit 5-8 hodin. Ráno propláchněte umyvadlo velkým množstvím horké vody. Pro zvýšení účinnosti můžete přidat také jedlou sodu. Postup opakujte, dokud se nezbavíte špíny a zápachu.
Kyselina citronová
Prostředek pro odstranění vodního kamene umí zatočit také s plakem v sifonu a zápachem z trubek. Připravte si proto:
- 100 g kyseliny citronové,
- 2 litry převařené vody.
Roztok kyseliny citronové s vodou nalijte do odtoku dřezu a nechte působit alespoň 30 minut, poté propláchněte velkým množstvím horké vody. Uvidíte, jak rychle bude voda po použití roztoku odtékat, zmizí také nepříjemný zápach.
Hořčičný prášek
Mleté hořčičné semínko se používá v léčitelství i kuchyni, ale skvěle pomůže také s vyčištěním dřezu, hlavně toho z kamene, kde se hodí pro každodenní péči. Navíc je hořčičný prášek užitečným bojovníkem proti tukům, odstraní tak z dřezu a odpadu mastnotu, ale dokáže zlikvidovat i nepříjemný zápach. Co budete potřebovat?
- 100 g hořčičného prášku,
- 1 litr vroucí vody.
Do odpadu nasypte hořčičný prášek a zalijte jej vroucí vodou. Nechte působit asi 30 minut a poté propláchněte dostatečným množstvím horké vody pro dočištění odpadu i trubek.