Plíseň bramborová ničí rajčatům život. Česnek i neemový olej jsou vhodnou prevencí

Fotografie: Depositphotos

Plíseň bramborová je ničivé houbové onemocnění, které může postihnout širokou škálu rostlin, včetně rajčat. Zasáhněte proto včas.

Tento devastující patogen způsobený houbou Phytophthora infestans se šíří v chladných a vlhkých podmínkách. Je to velký strašák pro všechny pěstitele, protože může rostliny zlikvidovat během několika dní. Důležité je podnikat preventivní kroky a rostliny průběžně prohlížet, abyste rychle mohli zasáhnout, pokud plíseň na rajčatech objevíte.

Jak se projevuje plíseň bramborová

Napadení plísní začne být viditelné především na listech. Mají zelené (rozpité) skvrny, které později hnědnou a černají. Listy začnou od okrajů uhnívat. Při silném zasažení se na spodní straně listů objevuje bílý práškový povlak. Plíseň se šíří stonkem, který později začne černat, až zcela uhyne. Na plodech rajčat se plíseň projeví zelenými a hnědými skvrnami.

Preventivní opatření

Pokud chcete vzniku plísně předejít, myslete na ni již při výběru odrůdy. Hledejte takové, které jsou vůči plísni odolné. Sazenice pak vysaďte v dostatečně velkých rozestupech. Rostliny rajčat se brzy rozrostou do mohutných keřů, a pokud mezi nimi neproudí dostatečně vzduch, bude se plísni dobře dařit. Rajčata také každý rok vysaďte na jiné stanoviště.

Důležité je také nepodporovat plísně špatnou zálivkou. Rostliny vždy zalévejte ke kořenům a snažte se vyhnout listům. Jak rostlina roste, začněte spodní listy rajčat odstraňovat, protože jsou k plísni nejnáchylnější. Pokud bramborovou plíseň odhalíte včas, můžete použít fungicidy jako preventivní opatření nebo k zabránění jejího šíření. Používat na rajčata můžete i preventivní postřiky proti plísni bramborové ještě dříve, než se vůbec projeví.

plíseň na rajčatech
Fotografie: Freepik

Domácí postřiky na plíseň

Pokud nejste příznivci chemikálií, můžete vyzkoušet i domácí postřiky. Jako dobrý preventivní postřik se prokázal ten z česneku, který obsahuje protiplísňové složky, nebo postřik z neemového oleje. Na trhu už také můžete zakoupit bio fungicidy, které jsou šetrné k rostlině i životnímu prostředí, nemusíte se tak bát konzumace chemicky ošetřených plodů.

Pokud jste nestihli zasáhnout včas a některá rostlina je plísní silně zasažena, pak je nejlepším řešením ji úplně vytrhnout a pokusit se tak zachránit okolní rostliny, které plíseň zatím nezasáhla. Listy ani rostliny napadené plísní nekompostujte. Spory plísně bramborové mohou v kompostu přežít a následující rok opět infikovat vaše rostliny.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]