Podomácku vyrobený fóliovník zajistí optimální podmínky pro pěstování rostlin

Fotografie: Depositphotos

Fóliovník si z latí a pevného igelitu dokážete vyrobit sami. Jen při jeho instalaci by se mohly hodit jedny ruce navíc.

Chcete-li pěstovat kulturní plodiny, a to ať zeleninu, nebo ovoce, po celé vegetační období, anebo si potřebujete vyzkoušet třeba jen teplomilné rostliny, hodil by se vám skleník. Ten dopřeje dle webu TheSpruce rostlinám zcela jiné prostředí a jiné pěstební podmínky než vaše záhony. Pořízení skleníku je však záležitost poměrně nákladná – od platby produktu přes dopravu až k případné instalaci. Abyste ušetřili, můžete si postavit vlastními silami fóliovník. Postačí nějaký ten materiál, nářadí, čas a odhodlání.

Materiál na stavbu fóliovníku

Pořiďte si latě o průřezu 3×2 cm a délce tři metry. Budete jich potřebovat 32 kusů. Dále bude nutná pevná igelitová fólie na pokrytí celé konstrukce. A spousta vhodných vrutů do dřeva, včetně několika delších. Vytvořte osm rovnostranných trojúhelníků podle návodu na video nahrávce.

Jejich spoje pevně sešroubujte takto: dolní stranu trojúhelníku položte přes konce stran a spojte. Vrcholovou část spojíte tak, že jednu stranu přiříznete, aby přiléhala těsně ke straně druhé, a propojíte dlouhými šrouby, radí na webu MadlyOdd. Tento spoj zabezpečte ještě širokou páskou. Hotové trojúhelníky si připravte tak, aby měly dolní stranu u země a otočenou vždy na stejnou stranu.

Spojení konstrukce a instalace fóliovníku

Na zem, kde budete chtít fóliovník umístit, si natáhněte černou fólii nebo netkanou textilii. Pak můžete pomocí zbývajících latí začít trojúhelníky spojovat do konstrukce, která bude v podstatě samonosná. Latě na podélné propojení trojúhelníků nařežte tak, abyste je mohli umístit a přišroubovat ke stranám v jejich dolní části. Druhé podélné ztužení provedete v polovině stran trojúhelníků. Nyní zbývá ještě propojit latěmi vrcholy trojúhelníků. V jedné z čelních stran vytvořte pomocí hranolů rám pro dveře.

Díky chytrému zavlažovacímu systému bude o zahrádku postaráno. Hlavní roli hrají plastové lahve

Ostré hrany latí a spoje přelepte pevnou polyuretanovou páskou, anebo oboustrannou páskou, z níž odvinete jen spodní část krycí vrstvy. To hlavně proto, aby se vám napnutá fólie v těchto místech netrhala. K natažení fólie na konstrukci zvolte vlastní postup, ale nebude to ani pro laika nic těžkého. Přes dlouhé strany (střechu fóliovníku) přehodíte igelit vcelku, upevníte a zarovnáte podle potřeby. Obdobně postupujte i u kratších stran tohoto přístřešku pro pěstování rostlin. V minulosti jsme na BydlímeÚtulně také napsali o tom, jak postavit fóliovník za pár korun z plastových lahví.

Kdo je zručnější, dokáže celou konstrukci překrýt jedním jediným kusem igelitové fólie. K upevnění igelitu použijte laťky o tloušťce 0,5-1 cm. Zabezpečte jimi fóliovník na více místech, myslete na silný vítr a další možnou nepřízeň počasí.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*