Po slimácích na zahradě nezbyde ani stopa. Snadno je vyhubí i pivní past

Fotografie: Depositphotos

Slimáci patří k největším jarním škůdcům na zahradě. Dokáží totiž během jediné noci okousat všechny nově vzešlé rostlinky.

Už se vám někdy stalo, že jste otevřeli pařeniště nebo skleník, abyste se podívali, jak se vám ze semínek vyklubaly pěkné sazeničky, ale místo toho vám zbyly jen oči pro pláč? Ano, takovou podívanou vám dokáží připravit zahradní slimáci. Celé řádky vzešlých sazeniček dokáží okousat tak, že zůstanou jen kraťoučké stonky. Jako by někdo vzal nůžky a lístky odstříhal. Tehdy i ten nejmírumilovnější zahrádkář zakleje a svolá na všechny slimáky hromy a blesky. Jestliže se chcete zbavit všech zahradních plžů, je tu pro vás několik návodů.

Co dělat, aby slimáci nesežrali sazenice

Sotva se na jaře trochu oteplí a vy zasejete nebo vysadíte některé rostliny, už jsou tu slimáci. Přes noc dokáží tito plži sežrat úplně všechny mladé rostlinky. Na venkově, tam kde mají čínské kachny běžce, mají vystaráno. Těmto kachnám totiž plži všeho druhu chutnají. Takže vás zbaví obtížného škůdce, a ještě se nasytí. Tipů a různých triků vyzkoušeli zahrádkáři už mnoho. Ať to bylo obsypání záhonů drceným sklem nebo čedičem, většinou to moc nepomohlo. Obzvláště ne tehdy, když se k nám dostali velcí španělští plzáci.

Štěrkem ztížíte slimákovi přístup k záhonu
Fotografie: Pixabay

Velkým pomocníkem jsou průmyslově vyráběné granule proti slimákům a plzákům. Mějte však na paměti, že tento granulát nesmíte užívat v ekologickém zemědělství. Granule za vlhkého počasí nasypete na několik stanovišť. Slimáky tento produkt přitahuje, takže přilezou rovnou ke granulátu. Až ho zkonzumují, už je většinou neuvidíte. Dříve než účinná látka začne působit, plži se uchýlí do ústraní. Tento způsob hubení slimáků by měl být však až tou poslední možností.

Krtek rychle pochopí, že na zahradě není vítaný. Vyhnat ho pomůže i česnek a ricinové boby

Pasti na slimáky

Ekologicky zaměření zahrádkáři vytvoří na slimáky pasti. Stačí, když nalijete do mělké nádoby trochu piva a umístíte k záhonu, uvádí web DomekIOgrodek. Vůně nápoje přitáhne slimáky, plzáky i hlemýždě z celé zahrady a vy je budete moci vysbírat. Otázka je, jak s nimi následně naložíte. Možná by bylo vhodné odnést je hodně daleko od zahrady. Nejlépe někam do příkopu. Někdo slimáky sbírá i bez pasti. Ráno a večer si na ně prostě vyšlápne. Ale nejspíš je hodí někam za plot a oni se zase vrátí. Nehledě k tomu, že na zahradě nakladou vajíčka a vesele se množí.

Pasti na pivo, cukrovou vodu nebo mléko můžete i zakoupit. Prodávají se obvykle v plastovém provedení. Prodejny pro domácnost a zahradu nabízejí také plůtky na ohraničení záhonů k ochraně před těmito měkkýši. Slimáky odpuzuje káva, jedlá soda, česnek a cibule, majoránka, šalvěj a pelyněk, píší na webu Treehouse. Tak neváhejte a zkuste je v tomto lítém boji využít. Na webu BydlímeÚtulně jsme také psali o boji zahrádkářů proti hrabošům.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*