Krtek rychle pochopí, že na zahradě není vítaný. Vyhnat ho pomůže i česnek a ricinové boby

Fotografie: Depositphotos

Vyhnat krtka ze zahrady může být obtížný úkol. Jeden rok ho vypudíte pachem rostlin, a on příští jaro začne hrabat na druhém konci pozemku. Zjistěte, jak se ho zbavit.

Máte na zahradě krtka? Je nejvyšší čas proti němu zakročit, protože vám dokáže během několika dní zničit celý trávník. Krtek je asi 20 cm dlouhý hmyzožravec, jenž navzdory tomu dokáže udělat velkou škodu v rostlinné říši. Krtci žijí v podzemních chodbách, které si vyhrabávají velkými a silnými předními tlapami, píší na webu FajnyOgrod. Přitom soustavně vyhledávají bezobratlé živočichy, kupříkladu žížaly, hmyz a jeho larvy, slimáky i hlemýždě, jimiž se živí. Ve volné přírodě má krtek řadu nepřátel, ale na zahradě si s ním musíte poradit sami.

Jaké škody dokáže krtek napáchat

Důvodem k vyhnání krtka z pozemku nejsou jen nevzhledné kopečky hlíny (krtiny, krtince), jež do rána vyhrabe. Hlavní škodu způsobuje tak, že při hrabání ničí kořenový systém trav i dalších rostlin. Když totiž nenajde potravu v trávníku, pustí se vám klidně do záhonů a přehryže kořeny zeleniny. Na webu Deccoria uvádějí, že krtek za jednu hodinu dokáže prohrabat 15 metrů půdy a jeho chodby mohou být až půl metru hluboké.

Jak vyhnat krtka ze zahrady

Zahrádkáři dělají, co je v jejich silách. Už toho vymysleli spoustu, aby se krtka na svém pozemku zbavili. Jenže to vypadá, že krtek se jen tak snadno nevzdává. Někdo – ještě před založením nového trávníku, tedy před výsevem trávy – pokládá na pozemek speciální plastové sítě, které mají zvířeti zabránit ve vytvoření krtinců.

Odstranění pařezu bez námahy. Poradí si s ním přírodní urychlovač rozkladu

Dalším způsobem je vysazování rostlin, které krtka odpuzují. Patří k nim česnek; císařská šachovnice či koruna, se správným českým názvem řebčík kostkovaný; skočec obecný, který možná spíš znáte pod názvem ricinové boby. Jejich odér krtci nesnášejí. Buďte však obezřetní, pokud máte děti a zvířata, která se pohybují volně na zahradě: skočec je celý jedovatý.

Pokud se vám nepodaří krtka z pozemku vyhnat hned teď v předjaří, počkejte pár týdnů a vyrobte tekutý odpuzovač krtků na bázi listů černého bezu. Na pět litrů vody použijte asi půl kilogramu listů. Obojí dejte do kbelíku, přikryjte a nechte na teplém a tmavém místě louhovat. A to nejlépe mimo byt – jícha začne brzy silně zapáchat. Je to stejné, jako když vyrábíte jíchu z kopřiv proti mšicím. Občas bezovou jíchu promíchejte. Připravena k použití bude za 3–4 týdny. Následně s ní prolijte nebo pomocí rozprašovače postříkejte všechna místa, kde se krtek vyskytoval.

Někteří zahrádkáři zjistili, že účinné proti krtkovi jsou také přípravky proti molům. Jejich pach krtci nesnášejí, a tak je pravděpodobné, že lokalitu, kam protimolové prostředky umístíte, brzy opustí. O možnostech vypuzení krtka ze zahrady humánní cestou, jsme na webu BydlímeÚtulně psali už dříve. Existují speciální pasti na odchyt krtka či zařízení na bázi ultrazvuku, které vydává nepříjemný zvuk a vibrace. Na ty je krtek díky svým smyslovým chloupkům velmi citlivý.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*