Příspěvek na bydlení či doplatek na bydlení se nestyďte využít. Dávky státní sociální pomoci mohou v těžkých časech pomoci i vám.
Státní sociální dávky jsou tu s námi už velmi dlouho, přesto stále mnoho lidí neví, na co vlastně mají nárok či kdy mají požádat. A proto se posléze raději potácejí od výplaty k výplatě, než aby si zjistili, s čímž jim stát může pomoci.
Energetická chudoba ohrožuje čím dál více lidí
V energetické chudobě se podle portálu IRozhlas aktuálně nachází asi 1,3 milionu Čechů. Znamená to, že tyto osoby nemají dostatek prostředků na energie. Kromě nich se tu nachází lidé, kteří mají problém už se samotným bydlením – nájemné se jim zvedá, stejně jako zmiňované energie. A to ani nemluvíme o inflaci, která se sice postupně snižuje, ale ceny potravin přesto lidi trápí.
Zkrátka a dobře, je draze, a to nejen v Praze. Ale nikdo na to nemusí být sám. Řešením je kromě jiného také podat žádost o státní sociální dávky, jako je příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení. Jen v březnu letošního roku si o dávky žádalo více než 285 tisíc domácností, jimž stát vyplatil přes 1,7 miliardy korun, jak uvádí portál Lidovky.
Štědrý dotační program „Oprav dům po babičce“ nyní může využít téměř každý
Od července přijdou změny
Podle současných podmínek, které uvádí portál MPSV, si o dávku příspěvek na bydlení může požádat kdokoliv, kdo je vlastníkem domu nebo bytu či si ho pronajímá. Předpokladem ovšem je, že náklady na bydlení jsou vyšší než 30 % čistého příjmu domácnosti. Do příjmů se počítá nejen mzda, ale také třeba rodičovský příspěvek. Podobně funguje rovněž doplatek na bydlení, který je ale určen osobám s velmi nízkými příjmy.
Pro rok 2025 se pak chystá velká změna. Měla by totiž vejít v platnost nová podoba státních sociálních dávek, a to ve formě tzv. superdávky slučující současný příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě. U ní bude podle portálu Novinky větší důraz kladený na to, aby se jedinci snažili pracovat či rekvalifikovat, žadatelé budou také muset projít majetkovým testem. Na BydlímeÚtulně jsme také psali, že za používání nevyhovujících kotlů 1. a 2. emisní třídy hrozí od září pokuty.
Napište komentář