Šmouhy zmizí z okna téměř jako mávnutím kouzelného proutku. Směs s jedlou sodou ušetří spoustu námahy

Fotografie: Depositphotos

Mytí oken je méně oblíbenou domácí prací. Zabere čas a někdy není jednoduché dosáhnout perfektního výsledku. Zjistěte, jak postupovat, aby okna zářila čistotou.

Technika i zvolené čisticí prostředky jsou při mytí oken zásadní. Možná už máte vlastní postup, který vám dobře funguje. Pokud však stále hledáte jednoduchou a rychlou metodu, jak okna dokonale umýt, pak se podívejte na tyto typy, které vám práci usnadní a zbaví okna a rámy i velmi odolných nečistot a žlutých skvrn.

Nejdříve okna zbavte mastnoty

Nejprve z oken sundejte všechny závěsy i záclony a odstraňte květináče a jiné drobnosti z parapetů. Pokud jste kolem oken delší dobu neuklízeli, je nejlepší vzít nejdříve vysavač a vysát všechny pavučiny, mrtvý hmyz a hrubé nečistoty. Žaluzie také nejprve vysajte. Nyní si připravte kyblík s teplou mýdlovou nebo jarovou vodou a pusťte se do utírání rámů a skel.

Na oknech se často vytváří mastný film, který je potřeba nejprve rozpustit právě jarem. Pokud vidíte na sklech tečky od hmyzu, vezměte si žiletku na sklokeramické desky nebo okna a s její pomocí tyto nečistoty jednoduše odstraňte. Nyní můžete začít okna leštit. Je důležité používat speciální přípravky na okna, a to podle návodu. Někdy může na oknech zanechávat šmouhy samotný přípravek na okna, pokud ho správně nezředíte.

Octový čistič okna rozzáří

Můžete si připravit octový čistič z šálku vody a dvou lžic octa. Ten zanechává okna krásně lesklá. Skla vždy setřete čistou stěrkou a zbytky vody vyleštěte do sucha novinami nebo papírovými utěrkami. Na odolné skvrny na rámech použijte pastu z jednoho dílu vody a 3 dílů jedlé sody. Naneste ji a nechte ji chvíli působit, poté vše vydrhněte houbičkou.

U bílých plastových rámů se stává, že se na nich časem objeví zažloutnutí, které jen tak neumyjete. Vyzkoušet můžete nejprve octovou vodu, jež má mírný bělicí účinek. Pokud nebudete úspěšní, použijte na rámy peroxid vodíku nebo speciální čistič na plastové rámy. Ve videu níže se můžete podívat, jak při bělení plastových rámů postupovat.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]