Účinné mytí oken i během zimních dnů: S nečistotami si lze poradit i v tomto specifickém období

Fotografie: Depositphotos

Klasická čistidla oken v zimě častokrát stávkují. Nahraďte je ekologickým a domácím čistidlem, které je nejen efektivní, ale i levné.

Zašedlý výhled ven nemusí v zimě značit jenom ošklivé počasí, ale i špinavé okenní tabule. Než ale vyrazíte do boje s kyblíkem a hadrem v ruce, zvažte svůj postup. Mytí oken v zimě je sice možné, ale nízké teploty byste neměli podceňovat. Myslete tedy na správné načasování a neuškodí ani zvolit ten správný čistič.

Mytí oken v zimě? Proč ne, ale…

Důvodů, proč v zimě mýt okna, je vlastně hodně. Někdo bydlí nedaleko rušné silnice, jiný je zkrátka nestihl umýt na podzim, do třetice se mohla okna ušpinit zevnitř, a tak proč je rovnou nevypucovat celá? V zimním období má ale mytí oken svá specifika, to, co vám bez problémů funguje v létě, tak nemusí stačit. Na vině jsou především nízké teploty, nepomáhá ani zvýšená vlhkost vzduchu. Pokud je to nicméně nezbytné, držte se těchto doporučení.

Základem je počkat si na ne příliš chladný den. Jednak nebude taková zima vám, jednak čisticí prostředky budou lépe fungovat. Podle odborníků, které cituje web iDnes, jde nejlépe o takový den, kdy teploty neklesají pod 5 °C. Velkou výhodou je i slunečné počasí, ve kterém se lépe pracuje, a hlavně na okna a špínu na nich uvidíte.

Záchodová mísa se bude lesknout jako zrcadlo. Původní záři zajistí i jedlá soda a ocet

Efektivní domácí přípravek

Hlavní otázkou při mytí oken v zimě ale zůstává, čím je budete mýt. Aby voda na oknech nevytvářela jenom šmouhy, případně rovnou nenamrzala, vyvarujte se horké vodě. Čisticí prostředky rozmíchejte maximálně ve vodě vlažné. Pokud lpíte na čistidlech, která používáte standardně, přidejte k nim trochu nemrznoucí směsi do ostřikovačů nebo lihu. Budou potom lépe fungovat. A nebo si umíchejte jednoduchou „okenu“ podle DomekiOgrodek.

Mytí oken
Fotografie: Freepik

Jejím základem je citrónová šťáva, jedna z nejvšestrannějších surovin v domácnosti. Pomůže s úklidem, leštěním i připáleninou, jak jste mohli číst na BydlímeÚtulně. Zpět ale k oknům. Smíchejte:

  • 1 litr studené vody,
  • 2 polévkové lžíce lihu nebo alkoholu a
  • 4 polévkové lžíce citrónové šťávy.

Výslednou směs přelijte do rozprašovače nebo kyblíku a můžete se směle pustit do úklidu. Po omytí okna nezapomeňte hned stáhnout stěrkou. Budou krásně čistá a bez namrzání.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]