Brousit nože jeden o druhý funguje. Využití porcelánového hrnku nebo misky je však bezpečnější

Fotografie: BydlímeÚtulně

Krájet chleba nebo rajčata zcela tupým nožem nechce asi nikdo. Místo krásného plátku vyleze neforemná hrouda, místo zeleniny do salátu jen něco na půl cesty k protlaku.

Jak ale nože správně nabrousit a vrátit jim ostří jako z výroby? Musí se totiž setkat minimálně správný brousek a také adekvátní technika broušení. Kromě toho však existují ještě krizové způsoby či improvizace. Jde o případy, kdy nemáte po ruce žádný potřebný nástroj, takže si musíte vystačit s okolními věcmi. A budete překvapeni, co všechno se dá skutečně použít jako brousek. S následujícím seznamem už vám tupé čepele v kuchyni nehrozí.

Diamantový brousek

Jde asi o nejznámější typ kuchyňského brousku, který je obvykle přibalen i k samotným nožům. Jde totiž o malý, elegantní a snadno použitelný produkt. Navíc je k broušení přímo určený a také vás chrání před zraněním. Přes svou pohodlnou použitelnost není ovšem vhodný pro opravdu tupé čepele. Diamantový brousek totiž nože vyhladí, možná spraví drobné vrypy. Na přímé broušení jsou lepší jiné metody.

Broušení pomocí porcelánového hrnku

Co dělat v kuchyni s tupým nožem, když není po ruce jakýkoli skutečný brousek? Na pomoc vám přichází běžný keramický hrnek. Zní to podivně, ale na broušení čepelí je nesmírně účinný. Otočte ho dnem vzhůru a nabruste nůž pod úhlem cca 30 stupňů. Sklon je velmi podstatný, protože snahou hrnek proříznout ničeho nedosáhnete. Maximálně ještě tupějšího nože.

Univerzální brousek

Tento typ brousku je asi nejpohodlnější a nejšikovnější věcí, na kterou se dá v moderní době narazit. Můžete se s ním setkat ve dvou podobách, jednofázové a dvoufázové. Dvoufázové disponují také plochou na vyhlazování, kromě toho jsou vhodné pro praváky i leváky.

Broušení nožů navzájem

Ostření nože o nůž je poslední možnost, současně se nejedná o příliš bezpečný postup. Kromě vlastního zranění můžete jeden či oba nože nenávratně poškodit, případně zcela zničit. Jakmile ovšem nemáte po ruce nic jiného než další nože, stojí za to trochu zariskovat. Při dostatečném zvládnutí ovšem dosáhnete stejně dobrého výsledku jako s klasickým brouskem.

Ruční brousek a keramické brusné kameny

Velmi příjemná možnost, která nevyžaduje sílu, naopak šikovnost a trpělivost. Brousíte totiž v ruce a nemusíte vůbec nic opírat o kuchyňskou linku. Jde o profesionálnější verze běžných brousků či zmíněného porcelánového hrnku. Jejich výhodou je ovšem vysoká tvrdost a malá tendence k opotřebení. Skutečně kvalitní brusný kámen vám tak bude sloužit po mnoho let.

nůž
Fotografie: Pixabay

Diamantové brousky

Většinou jde o kovovou destičkou pokrytou diamantovým prachem z umělých kamenů. Při opatřování ale pamatujte na různou metodiku, a tedy i kvalitu výroby. Z toho plyne jak výdrž brousku, tak i reálná účinnost broušení. Volte tedy prověřenou značku, nikoli pochybnou a příliš levnou kvalitu.

Kamenný parapet nebo schodiště

Jakmile selže úplně všechno, zbýváme jen my a nůž. Najděte si kamenný parapet nebo schodiště a vyzkoušejte stejný postup jako u keramického hrnku. Jen úhel je asi 20 stupňů místo 30 u hrnku. Pak už jen dělejte plynulé pohyby v obou směrech.

Zdroj: Naczynia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]