Záchrana unavené včelky: Řídnoucí populaci pomůžou vysazené květiny i cukr

Fotografie: Depositphotos

Včely, které jsou často přehlíženy a podceňovány, jsou nepatrnou, ale nesmírně důležitou součástí našeho ekosystému. Odhaduje se, že lidé bez včel přežijí jen 4 roky.

Tento neuvěřitelný hmyz hraje klíčovou roli při opylování rostlin, a zajišťuje tak přežití mnoha jiných druhů, včetně toho lidského. V posledních letech však populace včel klesá alarmujícím tempem. Jaký je skutečný význam včel, proč dochází k jejich úbytku a co můžete jako obyčejní lidé udělat, abyste podpořili jejich přežití?

Význam včel

Včely přenášejí pyl ze samčí části květu do té samičí, což umožňuje rostlinám se rozmnožovat, produkovat semena a plody. Přibližně 75 % světově produkovaných plodin závisí právě na opylovačích. Ve skutečnosti se odhaduje, že včely každoročně přispějí k celosvětovému zemědělství v hodnotě více než 200 miliard dolarů (více než 44 bilionů korun). Včely navíc hrají zásadní roli při udržování biologické rozmanitosti.

Důvody poklesu včelí populace

Populace včel bohužel čelí problémům, které vedou k jejich postupnému úbytku. Patří sem urbanizace a rozšiřování zemědělské půdy, ničení luk, živých plotů a lesů, což má za následek úbytek rozmanité škály rostlin, na kterých jsou včely závislé. Používání pesticidů zase negativně ovlivňuje reprodukci, navigaci i imunitní systém včel. Kontaminovaný pyl tak může zahubit celé včelstvo. Dále jsou to klimatické změny, ale i parazité a nemoci, jimiž včely trpí.

Jak můžete včely podpořit

Vytvořte stanoviště přátelská včelám vysazením různých původních kvetoucích rostlin ve vaší zahradě nebo na balkoně. Vybírejte rostliny, které kvetou v různých ročních obdobích, abyste včelám poskytli nepřetržitý zdroj potravy. Vyhněte se používání pesticidů a herbicidů, protože mohou poškodit včely a jiný užitečný hmyz.

lžička s cukrem
Fotografie: Freepik

Někdy se může stát, že uvidíte včelku, která vypadá na umření. Nemá už sílu létat a vypadá opravdu zbídačeně. Může to být tím, že je natolik vyčerpaná, že nedokáže doletět zpět do úlu. Přisuňte k ní lžičku s vodu, ve které jste rozmíchali obyčejný cukr. Tato cukrová voda ji osvěží a dodá jí energii. Takto jednoduše ji zachráníte před uhynutím.

Zdroj: Virali

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]