Orchideje pokvetou celoročně. Vše ale záleží na zimní péči, která je nejdůležitější

Fotografie: Depositphotos

Přestože je orchidej pokojovou rostlinou, může pro ni být konec léta a příchod zimního období šok. Slunce ubývá a mění se teplotní podmínky. Na toto je třeba si dát pozor.

Jelikož je orchidej tropická teplomilná rostlina, nemusí pro ni být zimní období vůbec příjemné. Aby byla vaše orchidej krásná a výborně prospívala, je třeba se o ni pečlivě starat. S příchodem zimy toto platí dvojnásob. Změna teploty a vlhkosti vzduchu jí vůbec neprospívá. Přestože od podzimu do jara většinou nekvete, veškerou energii, kterou si v zimním období uloží, zužitkuje při tvorbě nových květů. Čím lépe se o ni v tuto dobu postaráte, tím krásnějšími květy vás odmění.

Jak v zimě o orchidej pečovat

Aby pro vaši orchidej nebyla změna ročního období tak drastickým zážitkem, zaměřte se na její potřeby, které musíte neustále uspokojovat a kontrolovat. Jedině tak vaše rostlina ve zdraví přečká zimu a na jaře rozkvete ve své plné síle a kráse.

Omezte hnojení

Na podzim a v zimě se životní procesy většiny rostlin zpomalují. Není tomu jinak ani u orchideje. Snižte proto dávku, kterou orchidej běžně hnojíte, na polovinu a aplikujte toto množství maximálně 1× za 1,5 měsíce. Více látek obsažených v hnojivech není v tomto období rostlina schopna vstřebat.

Opatrně se zaléváním

V zimním období neudržujte půdu v květináči neustále vlhkou. Rostlinu zalévejte jen tehdy, pokud hlína úplně vyschne. V případě, že bude mít rostlina víc vody, než potřebuje, může dojít k uhnívání kořenů.

orchidej v květináči na stole
Fotografie: Piqsels

Dopřejte orchideji světlo

Velmi důležité je, aby vaše rostlina měla co nejvíce denního světla. Můžete ji proto v zimním období umístit na jižní nebo západní parapet, kde bývá slunce i v zimě nejvíce. V tomto období nehrozí, že by ostré světlo spálilo listy orchideje. V létě ale květináč z tohoto místa odstraňte.

Vlhkost vzduchu

Vytápěním v domácnosti často dochází k vysušování vzduchu. To je pro orchidej úplná noční můra. Abyste orchideji dopřáli vlhkost, můžete si pořídit zvlhčovač vzduchu nebo zavěsit speciální zvlhčovače na radiátory, přemístit ji do koupelny, pokud tam bude mít přísun přirozeného světla, rozprašovačem pravidelně kropit její listy nebo orchidej umístit do akvária, ze kterého pro ni můžete vyrobit skleník.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]