Jak na otravné mušky octomilky? Vytvořte si jednoduchou domácí past

Fotografie: Freepik

Ovocné mušky, jiným názvem octomilky, jsou malý a velmi otravný hmyz, který nám dokáže znepříjemnit den. Jejich výskyt v domácnosti není dobrou zprávou pro žádnou hospodyni.

Octomilky jsou malinké mušky, které se s oblibou vyskytují na přezrálém až hnijícím ovoci. V současné době existuje více než 1 500 druhů octomilek a jim příbuzných mušek. V následujícím článku se dozvíte, jak si poradit s těmi, které mají v oblibě právě ovoce a nejčastěji se vyskytují v naší kuchyni. I když pro mnohé z nás jsou octomilky jen otravný hmyz, kterého se chceme co nejrychleji zbavit, pro biology představují důležitý organismus. Hojně se totiž využívají v genetických výzkumech všeho druhu. 

Jak poznám, že mám doma ovocnou mušku 

Tento malý hmyz je charakteristický svým zbarvením, které je ve škále od světle žluté až po černou. Jejich výrazným rysem jsou jejich červené oči. Vyskytují se po celém světě, většina z nich je typická pro tropické oblasti. Proto se také v naší domácnosti objevují převážně v letním období. Do našich domovů je přitahuje hniloba, která pochází ze starého ovoce. Typické je pro ně velmi rychlé množení, proto pokud doma objevíme jednu mušku, nemůže nás překvapit, že v zápětí jich tam je celý roj. 

Fotografie: Pexels

Naštěstí nejsou našemu zdraví nijak závadné. Šíření bakterií, ke kterému by octomilky přispívaly, nebylo potvrzeno. Život nám tedy znepříjemňují jen tím, že létají kolem nás a nevzbuzují u ostatních dojem čisté domácnosti.

Způsob jejich života nám naznačuje, jak se jich můžeme jednoduše zbavit. Stačí z našeho domova odstranit hnijící potraviny a ovocné mušky nebudou mít důvod se u nás vyskytovat. Pokud se nám totiž podaří najít zdroj jejich výskytu a zbavit se ho, velmi jednoduše se zbavíme i jich.

I přesto, že se rychle množí, jejich život není dlouhý

Dobrou zprávou pro nás totiž je, že délka jejich života je asi 7 dní. Pokud jim tedy odstraníme zdroj potravy a místa, kde by mohlo docházet k jejich množení, jednoduše je v našem domově vyhubíme.

Základem je dodržování správných hygienických návyků a vhodné skladování potravin. Ideálním bojovníkem proti muškám je lednice. Pokud tedy pozorujeme, že naše ovoce začíná měknout, jednoduše nám pomůže umístit ho do lednice. Výskyt mušek v naší domácnosti také omezí časté vynášení odpadkového koše. 

Fotografie: Pexels

Pokud ale mušky již v naší domácnosti máme, můžeme na ně připravit jednoduchou past. Jelikož je láká vůně kvašeného ovoce, stačí na viditelné místo umístit vázu s octem, pivem nebo vínem. Mušky to ke zdroji vůně přiláká, ale budou mít následně problém dostat se z úzké vázy ven. Můžeme si také připravit nádobu s víkem, do kterého uděláme malé otvory. Musíme však dát pozor na to, aby okna v místnosti byla zavřená. Jinak by vůně mohla do našeho domova nalákat mušky nové.

Zdroj: Redakce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]