Bílé šmouhy na sklenicích jsou ve skutečnosti vodní kámen. Díky octu je odstranění skvrn snadné

Fotografie: Depositphotos

Skleněné nádobí je náchylné na bílé šmouhy, které se na něm mohou po umytí objevit. Naštěstí existují jednoduché triky, které s těmito skvrnami zatočí.

Nejčastější příčinou výskytu bílých skvrn na skleněném nádobí je tvrdá voda. Bílé skvrny jsou ve skutečnosti usazeniny vodního kamene a jsou výsledkem vysokého obsahu vápence ve vodě. Nemusíte sklenice ani další nádobí zvlášť drhnout, nebo k jejich dočištění používat drahé chemické přípravky. Vyzkoušejte místo toho tyto babské rady. Vaše skleněné nádobí bude opět dokonale čisté a zářivě lesklé.

Jak bílé skvrny ze skla vyčistit

K vyčištění bílých usazenin ze skleněných povrchů můžete použít několik surovin z vaší kuchyně. Čištění těmito ingrediencemi je nejen ekologické, ale i ekonomicky nejvýhodnější. Jejich použitím tak ušetříte nejen životní prostředí, ale i své peníze.

Čištění pomocí octa

Ocet je jednou z nejlepších a nejuniverzálnějších surovin, které můžete k úklidu v domácnosti použít. Vynikající je pro své antibakteriální, dezinfekční, antimikrobiální a odvápňovací účinky. Abyste vyčistili bílé skvrny ze skleněného nádobí, smíchejte půl hrnku octa s 1 litrem horké vody a nádobí do této směsi namočte. Přes noc nechte působit, další den nádobí opláchněte čistou vodou a vysušte.

Použijte jedlou sodu

Jedlá soda je nejúčinnější na obzvlášť silný povlak vodního kamene, který se zdá být téměř neodstranitelný. Stačí však smíchat jedlou sodu s pár lžícemi vody a vytvořit čisticí pastu. Pastu následně naneste na povlak na nádobí a nechte několik minut působit. Poté nádobí jemně vydrhněte a nakonec opláchněte čistou vodou.

Pomoci vám může citron a hrubozrnná sůl

Citron a hrubá sůl mohou být skvělou kombinací při odstraňování vodního kamene. Využít tyto dvě suroviny můžete při úklidu téměř celé kuchyně, a navíc dokážou odstranit nepříjemné pachy. Abyste nádobí vyčistili, smíchejte citronovou šťávu se solí a pomocí houbičky otřete znečištěné sklo. Nakonec opláchněte vodou.

Využijte k čištění rýži

Čištění skleněných nádob pomocí rýže je výbornou metodou zejména pro karafy a vázy s úzkým hrdlem. Rýže dokáže vyčistit i těžko dosažitelné dno. Jediné, co k tomuto čištění budete potřebovat, je hrst rýže, trocha mycího prostředku a vlažná voda. Nejprve nasypte rýži do nádoby, zakápněte trochou běžného mycího prostředku a napusťte vlažnou vodou. Z vrchu nádobu přikryjte a silně protřepejte. Následně obsah z nádoby vylijte a vypláchněte čistou vodou. V případě potřeby můžete postup opakovat.

karafa s červeným vínem
Fotografie: Freepik

Čisticí směs z Marseillského mýdla

Další čisticí přípravek si můžete vyrobit z Marseillského mýdla, octa a citronové šťávy. Kyblík nebo lavor napusťte 3 litry vody, přisypte vločky Marseillského mýdla, přilijte sklenici citronové šťávy a sklenici octa. Směs důkladně promíchejte a vložte do ní znečištěné nádobí. Nechte 5–10 hodin odmočit a nakonec opláchněte. Marseillské mýdlo je vynikající přípravek pro čištění všech skleněných povrchů.

Čištění skla pomocí brambory

Díky vysokému obsahu škrobu jsou brambory vynikajícím přírodním odvápňovačem. Bramboru stačí jednoduše nakrájet na plátky a skleněné nádobí pomocí nich vyčistit. Usazeniny ze dna hrnců nebo pánví můžete vyčistit tím, že v nich necháte brambory nebo jejich slupky vyvařit.

Zdroj: Bonasavoir

Jsem absolvent České zemědělské univerzity a už od malička jsem velký kutil. V podstatě vše, co je možné najít v mém... [Více o autorovi]