Díky tomuto triku při smažení šéfkuchařům nikdy olej neprská. Přidávají do něj totiž tuto ingredienci

Fotografie: Brücke-Osteuropa / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Prskající olej, prskající hospodyně. Nedovolte oleji, aby si na vás dovoloval a usměrněte ho dobře zvolenými zbraněmi.

Máte čistě umytou kuchyni, ale strávníci mají zrovna chuť na steaky? Připravte jim je, aniž by kapička oleje přišla na zmar, stejně jako váš úklid. Stačí si připravit pánev za pomoci soli nebo octa a vyhnete se tak prskání.

Voda je přirozenou součástí masa

Zná to asi každá kuchařka. Namísto trojobalu se rozhodnete připravit přírodní plátek, který se ale v okamžiku položení na rozehřátou pánev s olejem začne zuřivě bránit. Palba horkého oleje připomíná středověkou bitvu na život a na smrt. Štítová obrana s pokličkou je přitom vysoce neúčinná, neboť výpary odcházející z masa se na její vnitřní straně usazují. A jakmile pak pokličku sundáte, stečou přímo do oleje, což je další troubení do útoku.

Voda se s olejem jednoduše nemá ráda. Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že na vině nadměrného množství vody v potravinách jsou prodejci, kteří se tak snaží zvýšit jeho hmotnost, není to jediný důvod. Portál Vitalia připomíná, že obsah vody v mase se v přirozené míře pohybuje mezi 50 % až 80 %. Obecně přitom platí, že čím libovější maso, tím více obsahuje vody. Jak ho ale tedy v klidu připravit, aniž byste se museli obávat popálenin?

Jak se zbavit zápachu během vaření květáku: Na zamořený byt smrdutým odérem zapomeňte

Štěstí přeje připraveným

Web KobietaInteria přichází s radami, kterými můžete snížit prskavost oleje na minimum. Základem je dobře vysušená pánev, čehož docílíte tak, že její povrch otřete důkladně papírovou utěrkou. Ještě lepšího výsledku lze pak dosáhnout tím, že ji následně potřete kapkou octa nebo na její povrch nasypete sůl. Obě látky totiž vodu pohlcují, a když se přidají v menším množství, v jídle je vůbec neucítíte.

Sůl nesmí chybět při vaření ani při úklidu
Fotografie: Pixabay

Pozorní buďte ale během celého procesu smažení – třeba na mokré ruce po umytí nebo kuchyňské náčiní. Horký olej může způsobit nejen vážné popáleniny, ale při velké nepozornosti také požár. Po dosmažení tedy olej nechte úplně vychladnout. Namísto vylití do toalety nebo odpadu se pak oleje zbavte ekologicky, jak jsme radili už dříve na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*