Spáry mezi dlaždicemi v koupelně celoročně září jako nové. Jednoduchý fígl ještě nikdy nezklamal

Fotografie: BydlámeÚtulně

I přes veškerou vaši snahu o dokonale čistou koupelnu může špína zalézt až do spár mezi dlaždice, odkud lze jen opravdu těžko odstranit. Toto by vám mohlo pomoci.

Při běžném mytí koupelny nechce nikdo ztrácet čas přílišným drhnutím spár mezi dlaždicemi. Naopak každý hledá způsoby, jak si práci co nejvíc urychlit a usnadnit, aby to zároveň neubralo na účinnosti a efektivnosti. Naštěstí existuje jednoduchý trik, díky němuž zabráníte dalšímu usazování špíny mezi dlaždice. Je to velmi jednoduché, levné a opravdu účinné. Spáry v koupelně budou dokonale čisté.

Fotografie: Depositphotos

Jak udržet spáry čisté

Dlaždice jsou oblíbeným materiálem používaným k obložení stěn v koupelně i v kuchyni. V obou místnostech se ale důsledkem vysoké vlhkosti často drží nadměrná vlhkost, která způsobuje, že se do spár mezi jednotlivé dlaždice dostane plíseň. Spáry jsou navíc z těžko čistitelného materiálu, jenž častým drhnutím spíš opotřebujete, než důkladně vyčistíte. Proto je dobré znát trik, jak častému čištění předejít.

Toto preventivní ošetření spár mezi dlaždicemi je velmi jednoduché a skutečně efektivní. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je obyčejná parafínová svíčka. S její pomocí dokážete spáry mezi dlaždicemi ošetřit tak, že dokážou dlouhou dobu odolávat jak špíně a prachu, tak i výskytu plísní.

Jak ošetřit spáry dlaždic

Abyste spáry před nečistotou a plísní dostatečně ochránili, stačí je parafínovou svíčkou přetřít. Nejlepší doba pro toto ošetření je při samotné instalaci obložení, jakmile spárovací hmota dostatečně zaschne. Tím docílíte toho, že spáry zůstanou opravdu jako nové. Tuto metodu ovšem můžete použít také po vyčištění spár, jakmile opět uschnou.

V čem tento trik spočívá

Díky parafínu, ze kterého je svíčka vytvořená, se při jeho roztírání po povrchu spár vytvoří na samotné spáře tenká vrstva. Tato tenká vrstva zabrání, aby se prach a další nečistoty usazovaly ve spárách dlaždic. Díky parafínu zůstane původní barva spáry zachována a ochráněna před různými nečistotami a plísněmi.

Abyste účinek parafínu ještě posílili, je doporučeno po jeho aplikaci přejet místa aplikace horkým vzduchem z fénu. Parafín se jemně rozteče, dostane se i do všech škvírek a se spárou mnohem lépe přilne, aniž by byl na první pohled jakkoliv rozeznatelný. Jakmile parafín zase ztvrdne, stane se nepřekonatelnou bariérou, přes kterou se žádná špína nedostane.

Zdroj: Architecturaldigest

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]