Zdravá a silná kořenová petržel: Mezi důležité kroky patří i zajištění vhodné půdy a hnojiva

Kořenová petržel
Fotografie: Pixabay

Chystáte se na svém záhonku letos pěstovat kořenovou petržel? Podívejte se, jak zajistit, aby se jí dařilo a zbytečně se nevětvila.

Kořenová petržel, kterou můžete vysévat už teď v dubnu, je náročná v podstatě jen na zeminu, ve které roste. Ta by měla obsahovat co nejvíce výživy, a především být propustná. Jen tak se petrželi bude dařit si v ní klestit cestu a růst do „krásy“.

Petržel je studnice zdraví

Dubnové počasí, ač trochu nepředvídatelné, je už vhodné pro výsev odolnějších druhů zeleniny a bylinek. Kromě vysévání cibule a hrášku, o kterých jsme psali nedávno na BydlímeÚtulně, můžete „na mráz“ vyhodit i kořenovou petržel. Tato rostlina z čeledi miříkovitých je plná vitamínů A, B, C a E, také minerálních látek, jako je draslík, hořčík, vápník nebo sodík a fosfor. Petržel je pak skvělým bojovníkem proti zánětům, posiluje imunitu a podporuje detoxikaci, jak shrnuje portál Healthline.

Pěstování takového pokladu na zahradě přitom není nijak náročná věc. Jak již bylo zmíněno výše, předpěstování není potřeba, petržel může ve správný čas rovnou do země. Semínka vysévejte do řádků asi 20 až 30 centimetrů od sebe hned pod povrch, maximálně na půl prstu do hloubky. Aby se petrželi v zemi ale dařilo a vy jste tak vypěstovali velké a zdravé kousky, určitě podpořte její výživovou hodnotu.

Dubnové vysévání může být neobvykle pestré. Na výsadbu je připravený i hrášek a cibule

Propustná zemina, která poskytne potřebnou výživu

Kořenová petržel vyžaduje propustnou, humózní a kvalitně vyživenou půdu, vypočítává portál Deccoria. Hodnota pH by se měla držet kolem 6,5, tedy v rozmezí od neutrální po mírně kyselou. A jak takových výsledků dosáhnout? Před výsevem do zeminy přimíchejte kvalitní rašelinu – ta se o ně postará. Speciální rašelina totiž půdě dodá potřebné minerály, jako jsou draslík, hořčík a železo.

Výsev semínek
Fotografie: Pexels

Vlivem tohoto přírodního hnojiva dosáhnete lepších výsledků. Petržel poroste jako jeden kořen bez zbytečného členění. Také bude odolnější proti škůdcům a chorobám. Pak už stačí jen pravidelná zálivka. A následně už se můžete jen těšit na sklizeň.

Zdroje: Deccoria, Healthline

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*