Dodržte jednoduchá pravidla a vánoční kaktus vám bude nádherně kvést v ten pravý čas

Fotografie: Freepik

Zdobí vaši domácnost vánoční kaktus, ale stále se vám nepodařilo zajistit, aby začal kvést? Možná děláte chybu v péči nebo je jen rostlina na špatném stanovišti. Poradíme vám, jak o kaktus pečovat tak, aby se vám v další sezóně vytvořily nádherné květy, které vyzdobí váš domov.

Vánoční kaktus je nádhernou rostlinou

Je těžké uvěřit, že existuje také kaktus bez trní, který ne zcela dobře snáší slunce, ale miluje vodu. Opravdu takový druh existuje a říká se mu vánoční kaktus.

Rostlina je tak pojmenována, protože obvykle kvete na Vánoce nebo pozdě na podzim. Vánoční kaktus je ideální dekorací do domu, ale často si lidé stěžují, že nekvete. Aby rostlina měla mnoho květů, je třeba při péči dodržovat některá pravidla.

Fotografie: Pixabay

Kde děláte chybu?

Mnoho lidí dělá tu chybu, že se o tuto rostlinu stará jako o obyčejný kaktus. Vánoční kaktus má ale zcela odlišné vlastnosti, a proto vyžaduje úplně jiný přístup. Pokud ho budete zanedbávat, nezalévat a vystavíte ho slunečním paprsků, může se stát, že přestane kvést nebo úplně uhyne. Naopak při správné péči bude vánoční kaktus kvést klidně i po dvaceti letech.

Pravidla péče

Vánoční kaktus nesnese silné světlo. Proto mu dopřejte stinné stanoviště, které je na západě nebo na jihu. Určitě se vyhněte místům, jako je parapet na okně, kam každý den dopadá sluneční světlo. Ideální teplotou je pak pro něj 15 stupňů. Lepší je ho umístit na chodbu, zimní zahradu nebo do předsíně, kde se tolik netopí.

V létě může být vynesen na čerstvý vzduch, ale je důležité jej každý den zalévat. Jakmile vyberete jedno místo, nepřesouvejte květinu. Velmi špatně snáší přesuny a změny místa, a proto ji nechte odpočívat tam, kde je.

Hnojení a další péče

Na jaře potřebuje rostlina výživu. V létě začínají růst větvičky a během tohoto období je nutné hnojit kaktus každé dva měsíce. Od září do jara pak nechte rostlinu bez hnojiva.

Na konci února je kaktus v klidovém období, protože během tohoto času již nekvete. Je velmi důležité, aby byly mladé rostliny přesazovány každý rok. Měli byste zvolit široký květináč, ale ne příliš vysoký.

Květináč položte na světlé místo, ale tam, kde sluneční paprsky nesměřují přímo na rostlinu.

Jakmile vánoční kaktus začne kvést, přesuňte ho do konce března na chladnější místo. Na konci března vstupuje do vegetačního období, takže jej musíte umístit na obvyklé, světlé místo a opakovat výše uvedené tipy.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]