Srpnové prořezávání malin je klíčem k jejich sladké a bohaté úrodě. Usnadňuje totiž příjem živin

Fotografie: Depositphotos

Abyste tyto oblíbené ovocné keře připravili na další sezónu, dopřejte jim v posledním letním měsíci tu nejlepší péči. Odměnou vám bude opravdu bohatá a sladká úroda.

Maliny patří mezi nejoblíbenější ovocné plody léta nejen pro svou sladkou a lahodnou chuť, ale i velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek. Ať už dáváte přednost přípravě ovocných limonád, marmelády a jiných pochoutek, nebo si je rádi vychutnáte jen tak, vyplatí se vědět, jak těmto ovocným keřům dopřát nadstandardní péči a připravit je na příští sezónu.

Jak o maliny pečovat v srpnu

Pěstování těchto chutných plodů dokáže potrápit i opravdu zkušené zahradníky. Jsou totiž velmi náchylné ke vzniku plísní, houbových chorob a dalších nemocí, ale také k napadení škůdci. Péči o tyto keře není radno v průběhu roku podceňovat. V srpnu totiž můžete ovlivnit vitalitu a zdraví rostlin, které přímo ovlivní množství plodů v dalším roce.

Proč maliny prořezávat

Velmi důležité je správné prořezávání těchto ovocných keřů. Pokud jste byli při péči o ně v předchozích měsících důslední, bude pro vás tato práce hračka. Důvodem je odstranění poškozených a nadbytečných výhonků, které rostlině ubírají nejen živiny a energii, ale plody tak nemají dostatek prostoru, aby se mohly dobře vyvíjet. Takto navíc zajistíte proudění vzduchu i světla mezi větvemi.

Jak maliny prořezávat

Abyste byli úspěšní a dosáhli co nejlepších výsledků, musíte znát druh malin, které na své zahradě pěstujete. Zatímco některé plodí v létě, jiné až blíže k podzimu. V takovém případě se vhodná doba k prořezávání liší. Letní maliny prořezávejte ideálně ke konci srpna a řez provádějte těsně u základny v zemi. Zůstat by vám mělo jen 5–7 zdravých a silných výhonků.

dvě maliny
Fotografie: Pixabay

Jak maliny připravit na zimu

Kontrolovat růst malin můžete tak, že výhonky přivážete k drátům nebo kůlům. Takto budou mít nové výhonky více prostoru a místa k růstu. Prořezáváním rovněž předejdete vzniku chorob a dalších neduhů, které by vás o celou úrodu mohly připravit.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]